Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: Prezydent Miasta Gdańska

środa, 27 czerwca 2018

Termin wyborów samorządowych jeszcze nie został ogłoszony, ale tak naprawdę kampania wyborcza już się rozpoczęła. W wielu dużych  miastach podano już nazwiska głównych kandydatów na stanowiska prezydentów, u nas w Gdańsku także. Później z pewnością pojawią się także inni kandydaci, ale na dzień dzisiejszy znamy 3 liczące się nazwiska.

Paweł Adamowicz - obecny, wieloletni Prezydent Gdańska. W tym roku będzie walczyć o swoją 6 kadencję na tym stanowisku. Wcześniej startował jako kandydat PO, w tym roku po raz pierwszy jako kandydat niezależny. Tak, zawsze głosowałam na niego, choć 4 lata temu dopiero w drugiej turze. Miałam wrażenie, że nieco oderwał się od rzeczywistości zwykłych gdańszczan i pora wrócić na ziemię czyli ulice Gdańska. I to nie tylko w centrum, ale również na osiedla jak np. moja Zaspa. Choć generalnie doceniam to, jak w ostatnich latach zmienił się Gdańsk, jak wypiękniał i jak coraz lepiej się tu żyje. Z pewnością jest to duży plus tej prezydentury.

Jarosław Wałęsa - znany syn jeszcze bardziej znanego ojca. Zgłoszony przez PO oraz Nowoczesną. Kiedyś poseł, obecnie europarlamentarzysta, ma już swoje dokonania i nie musi bazować tylko na słynnym na całym świecie nazwisku. Głosowałam na niego, śledziłam też jego działania i tu bilans wypada na plus. Czy sprawdziłby się na stanowisku prezydenta Gdańska? Moim zdaniem tak, jest pracowity i solidny.

Kacper Płażyński - syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej Macieja Płażyńskiego. Został ogłoszony jako kandydat PiS. Czy znane i szanowane nazwisko wystarczy? Bo o dokonaniach jakoś niewiele wiadomo. Ja sama mam poważne wątpliwości.

I na kogo tu głosować? Dwóch pierwszych kandydatów będzie niestety walczyć o ten sam elektorat, będzie to więc walka bratobójcza. I to z pewnością nie jest dobre. Wrogów nie powinno się szukać we własnym obozie politycznym, to spowoduje tylko osłabienie obydwu kandydatów. Problem na pewno do poważnego przemyślenia.

środa, 26 listopada 2014

W niedzielę 30 listopada ponownie idziemy do urn - czeka nas II tura wyborów. Zdecydujemy, czy Prezydentem Miasta Gdańska przez najbliższe 4 lata będzie nadal Paweł Adamowicz czy tez Andrzej Jaworski. W pierwszej turze - Paweł Adamowicz otrzymał 45,64% głosów, Andrzej Jaworski - 25,27% głosów. Jak będzie teraz?

Zawsze do tej pory głosowałam na Pawła Adamowicza. W tych wyborach swój głos oddałam jednak na Ewę Lieder. Dlaczego? Cóż, wprawdzie uważam, że jest całkiem niezłym gospodarzem miasta i ma swoje niekwestionowane zasługi w tym, jak bardzo zmienił się Gdańsk w ostatnich latach, ale ... No właśnie - to moje "ale" to wrażenie, że Gdańsk ostatnio jest widziany tylko pod kątem tego, co ważne dla turystów. a nie dla mieszkańców. Mieszkając na Zaspie - mam wrażenie, że ta dzielnica w ogóle nie jest widoczna z okien Urzędu Miasta. Sam Paweł Adamowicz, jak i cała PO, też trochę jakby "przysnął", uważając, że ma zagwarantowane poparcie gdańszczan. To, że mamy II turę wyborów z pewnością stanowi orzeźwiający zimny prysznic.
Oczywiście teraz zagłosuję na niego - jest jednak dobrym samorządowcem i dobrym, sprawdzonym gospodarzem miasta.

A kontrkandydat? Nie wyobrażam sobie, że mogłabym zagłosować w jakichkolwiek wyborach na Andrzeja Jaworskiego. Nie chodzi tu nawet o to, że jest z PiS-u. Owszem, ideologicznie ta partia jest mi bardzo daleka, a "radiomaryjna frakcja", do której zaliczany jest Andrzej Jaworski to już w ogóle absurd. Ma radykalne poglądy, z którymi się nie zgadzam, ale uważam, że ma do nich prawo. Moim zdaniem nie ma natomiast prawa do narzucania ich innym. Bardzo bym nie chciała, aby Gdańsk stał się sławny dlatego, że z przyczyn ideologicznych zablokowano jakąś wystawę, sztukę teatralną czy koncert. Gdańsk jest miastem wolności i tego się trzymajmy. Tym bardziej, że Jaworski jest bardzo agresywnym politykiem. Widząc go na ekranie telewizora - od razu szukam pilota. Niestety, ale nie potrafi dyskutować: nie odpowiada na pytanie, nadaje bez przerwy, przerywa i nie dopuszcza do głosu innych. Jak wyglądałaby więc współpraca chociażby z Radą Miasta? Zamiast dyskusji merytorycznej, ciągłe spory ideologiczne? Nie tego potrzebujemy. Tym bardziej, że nie kojarzę, aby Jaworski dał się poznać jako dobry menedżer. Ze Stocznią Gdańską mu nie wyszło, teraz maiłby dostać do zarządzania Gdańsk?

30 listopada 2014 idźmy do lokali wyborczych. I oddajmy swój głos na Pawła Adamowicza.

Głosuję na Pawła Adamowicza

czwartek, 20 listopada 2014

Wprawdzie system informatyczny PKW nadal nie działa tak, jak powinien, ale głosy zostały policzone. W wyborach prezydenckich w Gdańsku czeka nas II tura: PKW jeszcze nie publikuje wyników, choć z miasta Gdańska wszystkie protokoły zostały już przesłane.
Urzędujący prezydent Paweł Adamowicz otrzymał 45,64% głosów, Andrzej Jaworski - 26,27%. W wyborach samorządowych 4 lata temu było to odpowiednio: 53,78% i 21,84%,

Niepokojąca jest niska frekwencja w Gdańsku - 29,71%. W 2010 roku było to 10% więcej - 49,76%.

Druga tura wyborów na Prezydenta Miasta Gdańska odbędzie się 30 listopada.

sobota, 15 listopada 2014

W wyborach samorządowych w dniu 16 listopada 2014r. mieszkańcy Gdańska oddają 3 głosy:

  • 1 głos na wybranego kandydata do Sejmiku Województwa Pomorskiego

W obejmującym miasto Gdańsk okręgu nr 3 mamy 7 mandatów do podziału. Listy kandydatów są tu:

Kandydaci do Sejmiku Województwa Pomorskiego

  • 1 głos na wybranego kandydata do Rady Miasta Gdańska

Wykaz okręgów głosowania oraz listy kandydatów są tu:

Kandydaci do Rady Miasta Gdańska

  • 1 głos na wybranego kandydata na stanowisko Prezydenta Miasta Gdańska

Wykaz kandydatów, jednakowy dla całego Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

 

Lokale wyborcze są czynne w godzinach 7.00 do 21.00.

Wykaz lokali wyborczych jest tu:

UMG - obwieszczenie o obwodach głosowania

  

wtorek, 04 listopada 2014

Ewa Lieder

Ewa Lieder, lat 46, to kandydatka zgłoszona przez Komitet Wyborczy Gdańsk Obywatelski.
Hasłem wyborczym w kampanii jest:

Szacunek dla mieszkańców

Strona internetowa:

Ewa Lieder

Gdy w połowie października ściągałam ze strony PKW listę kandydatów w wyborach samorządowych - Ewa Lieder była tylko kandydatką na radną. Ostatnio zauważyłam sporo ulotek informujących, że jest ona kandydatką na prezydenta Gdańska. Sprawdziłam ponownie i okazało się się, że na nowej, zaktualizowanej liście PKW rzeczywiście stara się o stanowisko prezydenta.
Sama kandydatura jest moim zdaniem bardzo ciekawa i może sprawić niespodziankę swoim wynikiem. Warto zajrzeć na jej stronę i sprawdzić jej dokonania oraz to, co proponuje dla Gdańska.

Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

poniedziałek, 27 października 2014

Jarosław Szczukowski

Jarosław Szczukowski, lat 37, to kandydat zgłoszony przez Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem.
W ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie startował do Senatu - otrzymał   W maju tego roku startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdobył 20149 głosów.

Hasłem wyborczym w kampanii jest:

Solidarnie dla Gdańska

Strony internetowej ani profilu na Facebooku nie znalazłam.

Lewica w Gdańsku z pewnością nie ma łatwo - nie jest tu zbyt popularna. Mam jednak wrażenie, że od wielu już lat nawet nie próbuje walczyć, oddając walkowerem wszystkie wybory. W ogóle nie widać kampanii wyborczej tego ugrupowania. Rozumiem, że może być to kosztowne, a środki ograniczone, ale żeby kandydat na prezydenta nie miał nawet swojej strony internetowej czy choćby profilu na Facebooku? Mam wrażenie, że Jarosław Szczukowski wcale nie chciałby wygrać tych wyborów. Jest po prostu dyżurnym kandydatem SLD we wszystkich wyborach - bez zaangażowania i bez sukcesu.

Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

sobota, 25 października 2014

Zbigniew Wysocki

Zbigniew Wysocki, lat 31, to kandydat zgłoszony przez Komitet Wyborczy Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke.
Z wykształcenia jest inżynierem informatykiem. W maju tego roku startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdobył 2738 głosów.

Hasłem wyborczym w kampanii jest:

Trzeba zmian, nie układzików

Strony internetowej nie znalazłam, ale jest obecny i aktywny na Facebooku :
Facebook - Zbigniew Wysocki

Cóż, tak jak w przypadku wyborów do europarlamentu - wygląda na to, że trzeba się sporo naszukać, aby znaleźć jakieś okruchy programu dla Gdańska. Mi jakoś nie udało się znaleźć spójnej wersji całościowej. W świecie realnym również na nic takiego nie trafiłam. Cóż, zakładam, że gdyby zależało mu na moim głosie w wyborach samorządowych - trafiłby do mnie ze swoją propozycją. Póki co - to przeglądając pobieżnie profil na FB - nie jestem zachwycona. Inna sprawa, że tam też nie ma programu. Być może znalazłoby się coś na Youtube, ale na szukanie i oglądanie filmików nie mam czasu.
KNP w województwie pomorskim ma swoją stronę internetową. Co stoi na przeszkodzie, aby zamieścić tam sylwetki kandydatów i zarys ich programów wyborczych?

Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

piątek, 24 października 2014

Waldemar Bartelik

Waldemar Bartelik, lat 65, to kandydat niezależny, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców - Masz Wybór.
Znany jest głównie z tego, że jako były prezes Energi - wprowadził tę spółkę. Jest też prezesem pomorskiego Związku Piłki Siatkowej. W 2005 roku został uznany menedżerem roku w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego.

Hasłem wyborczym w kampanii jest:

Zarządzanie miastem to nie polityka partyjna

Strona internetowa:
Waldemar Bartelik
Znajduje się tam także program dla Gdańska.

Czy zarządzanie miastem to rzeczywiście nie polityka partyjna? Moim zdaniem można się z tym zgodzić. Samorządom na pewno nie są potrzebne partyjne spory ideologiczne znane z polityki na szczeblu centralnym. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że w Radzie Miejskiej będą przedstawiciele partii i trzeba będzie się z nimi dogadywać w sprawie głosowania nad ważnymi projektami. Sama deklaracja, że wszyscy radni mają być przede wszystkim przedstawicielami dzielnic,a nie partii może nie wystarczyć, praktyka to skoryguje.
Na pewno ciekawie wygląda drugi punkt programu - Obywatel partnerem. Jestem za - to dobry krok w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Nie bardzo za to rozumiem, co może kryć się pod hasłem "przywracanie publicznych przychodni zdrowia"? Czy miasto będzie otwierać nowe przychodnie? Czy też wykupywać udziały w tych, które znajdują się w rękach prywatnych? I tak naprawdę - po co? Nie wydaje mi się, żeby miało to znaczący wpływ na kontrakty zawierane przez NFZ.
Generalnie program ciekawy, choć sporo w nim także ogólników w stylu "poziom edukacji i wartość społecznej funkcji szkoły" czy "ład przestrzenny wynikający z uwarunkowań kulturowych".


Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

środa, 22 października 2014

Andrzej Jaworski

Andrzej Jaworski, obecny poseł z województwa pomorskiego, kandyduje na stanowisko Prezydenta Miasta Gdańska już kolejny (trzeci?) raz. Do tej pory nie miał sukcesów - w wyborach 4 lata temu zdobył 30749 głosów (21,84%).
Jest członkiem PiS i w wyborach startuje jako kandydat tej właśnie partii.

Strona internetowa:
Andrzej Jaworski
Swój program ogłosił w formie 21 postulatów dla Gdańska.

Moim zdaniem lista tych postulatów jest bardzo ogólnikowa i hasłowa, trudno ją traktować poważnie. Inna sprawa, że Andrzej Jaworski jest politykiem, na widok którego w telewizji sięgam po pilota od telewizora. Nie chodzi tu nawet o poglądy (każdy ma do nich prawo), ale bardzo agresywny, krzykliwy i zagłuszający innych rozmówców styl prowadzenia debaty. Nie podoba mi się to i nie chciałabym, aby spory ideologiczne zaczęły dominować w Gdańsku - nie to jest nam potrzebne w codziennym życiu Gdańska.
Biorąc pod uwagę, że jest kandydatem PiS - z pewnością wielu zwolenników tej partii odda na niego swój głos. Wątpię jednak, aby pozwoliło to na wygranie wyborów prezydenckich w naszym mieście. I wcale nie jestem pewna, czy chciałby je wygrać. Mam wrażenie, że coraz lepiej czuje się w polityce na szczeblu centralnym i praca w samorządzie może nie zaspokajać jego ambicji.      

Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

wtorek, 21 października 2014

Przez ile lat można być prezydentem jakiegoś miasta i nie popaść w rutynę? Paweł Adamowicz zarządza Gdańskiem już 16 lat, teraz jest kandydatem na kolejne 4 lata. Szanse z pewnością ma bardzo duże, choć nie jestem pewna, czy znowu uda się w pierwszej turze.

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz jest członkiem Platformy Obywatelskiej i w wyborach samorządowych jest popierany przez komitet tej partii. Ma 49 lat i jest absolwentem Prawa i Administracji UG. Samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem. Radnym został w 1990 toku, od roku 1998 pełni funkcję prezydenta Gdańska. Jego hasło w kampanii to "Konsekwentnie dla Gdańska".

Paweł Adamowicz

Strona internetowa:
Prezydent Miasta Gdańsk Paweł Adamowicz
Można tam znaleźć również program na najbliższą kadencję, choć przy odświeżaniu treści na stronie nie usunięto wszystkich pozostałości z kampanii sprzed 4 lat: infrastruktury na Euro 2012 chyba nie będziemy już budować?

W obecnym programie znalazł się zapis, że polepszenie codziennego życia mieszkańców to główny cel na najbliższą kadencję. Fajnie byłoby, gdyby udało się to zrealizować - do tej pory miałam wrażenie, że liczą się tylko turyści i inwestycje słynne na całą Polskę. Tak na wszelki wypadek chciałabym jednak przypomnieć, że Gdańsk to nie tylko Śródmieście, ale również wiele innych dzielnic. Tu też mieszkają wyborcy, a ja osobiście jako mieszkanka Zaspy mam wrażenie, że Urząd Miasta zapomniał o tej dzielnicy.
Zdarzyło mi się kiedyś, że zwróciłam się do prezydenta Adamowicza z interwencją i zostałam odesłana na drzewo. To z pewnością nie zachęca do głosowania na tego kandydata. Póki co jednak - nie widzę nikogo lepszego, więc mam problem. Tym bardziej, że staje się on coraz bardziej naszym lokalnym celebrytą, zupełnie oderwanym od problemów mieszkańców. Oczywiście doceniam rozwój infrastruktury miejskiej, widzę, jak bardzo Gdańsk się zmienił, ale jednocześnie dostrzegam też, że firmy uciekają z Gdańska, a to niestety oznaka, że mamy problem z przyciągnięciem i utrzymaniem inwestorów, a to źle wróży choćby dla lokalnego rynku pracy. I to mnie martwi.

Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

 
1 , 2
| < Sierpień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Tagiministat liczniki.org