Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: Walentynowicz

środa, 16 maja 2012

Aleja Vaclawa Havla w Gdańsku powstała kilka dni po śmierci prezydenta Czech. Nazwano tak właśnie oddawaną wówczas do użytku "nową Łódzką". Moim zdaniem - pomysł dobry.

Aleja Vaclava Havla 

Aleja Vaclava Havla


Od kilku dni jeździ tam tramwaj, co mnie akurat osobiście cieszy. Często bywam w tamtych okolicach i teraz mam bezposrednie połączenie z Zaspy.

Aleja Vaclava Havla

Ta nasza gdańska Aleja Havla bywa często przywoływana jako argument w politycznych dyskusjach na temat ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Moim zdaniem - niesłusznie. Każde miasto ma swój samorząd i może wprowadzać swoje własne zasady nadawania nazw ulic. Skoro Warszawa już dawno temu ustaliła, że nie wcześniej niż 5 lat po śmierci ewentualnego patrona - to co mają z tym wspólnego zasady przyjęte w Gdańsku?

Inna sprawa, że w Gdańsku też nie mamy ulicy Lecha Kaczyńskiego. Może nie odczuwamy takiej potrzeby? W końcu zmarły prezydent nie był związany z Gdańskiem.
Swego czasu głośna była za to sprawa przemianowania Alei Zwyciestwa na Aleję Anny Walentynowicz. W zawiązanym komitecie społecznym jakoś mało bylo mieszkańców Gdańska, propozycja upadła. Anna Walentynowicz będzie miała swoją ulicę na Nowym Mieście.
Upadł też apel o uchwałę Rady Miasta o wystąpieniu z wnioskiem o uznanie jej świętą....

W tym wszystkim warto się tylko zastanowić nad sensem wprowadzania sporów politycznych do naszej codzienności. Naprawdę nie mamy innych problemów?

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org