Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: kaszuby

sobota, 17 marca 2012

kogut kaszubski

Dzień Jednosci Kaszubów przypada 19 marca, ale obchody zaczęły się już dziś.

Kaszubi świętują Dzień Jedności

Ja sama wprawdzie Kaszubką nie jestem, pochodzę z Kociewia, jednak lokalny sentyment we mnie tkwi. Tym bardziej, że swego czasu często jeździłam i na urlop i na weekendy właśnie na Kaszuby, do Sulęczyna.
Wprawdzie Gdańsk mało mi się kojarzy ze stolicą Kaszub, już chyba bardziej pasowałaby tu Gdynia, ale historia wielu regionów Polski rzadko jest prosta i jednoznaczna. 

O Kaszubach zawsze mówiono, że są za bardzo polscy dla Niemców i za bardzo niemieccy dla Polaków. Niektórzy mówią też, że Kaszubi to Górale, którzy nie dostali się na statek do Ameryki.
Może w tym kontekście Dzień jedności nabiera dodatkwoego wymiaru?

W czasach II RP o Kaszubach pisano tak:

Z "Przewodnika Katolickiego" z 28 września 1930 roku

Zawsze wierny

Kaszuba 

Kaszuba

Malował Kazimierz Jasnoch

Siedzi od wieków na tej ziemi, która dla Polski jest naturalną drogą w świat, bo leży nad Wisłą i morzem. Zawsze wierny Bogu, Polsce i morzu. Z przeszłosci wziął wiarę, obyczaj i język. Nie zmienił wiary. Pozostał katolikiem. Nie zmienił obyczaju, nie zmienił języka. Jak mówił przed wiekami, tak mówi swoją kaszubską mową, narzeczem polskiego. Pomimo wysiłkó niemieckich czuł i czuje się Polakiem. Z pod kaszubksiego kapelusza siwe, mądre oczy spokojnie, twardo patrzą na świat. Zwarte usta nieskore do mówienia. Bo na jego poważnej twarzy wiatr od morza pisał swoje twarde i głębokie słowa. Na twardej służbie twardych trzeba ludzi. Takim jest Kaszuba.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagiministat liczniki.org