Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: segregowanie śmieci

piątek, 28 lipca 2017

elektrośmieci

Sobota 29 lipca 2017 to kolejny w tym roku termin zbiórki odpadów niebezpiecznych na Zaspie. Dobra okazja, aby z troską o środowisko pozbyć się odpadów typu elektrośmieci, chemikalia itp.
Miejsca odbioru - tak jak zawsze.

Szczegółowy harmonogram z godzinami jest tu:

Zbiórka odpadów niebezpiecznych 2017

Zaspa pod koniec wykazu.

sobota, 18 października 2014

Dziś na Młyńcu, zgodnie z harmonogramem, mamy okazję pozbycia się elektrośmieci i innych niebezpiecznych odpadów.

Samochód odbierający odpady pojawi się tu:

zbiórka odpadów niebezpiecznych

środa, 17 września 2014

Od kilku lat często bywam na Cmentarzu Łostowickim. Wyrzucając śmieci zawsze zadaję sobie pytanie dlaczego gdański ZDiZ ma taki problem z ustawionymi tam śmietnikami? To już wręcz niekończąca się historia - ciągle są przepełnione.
Pisałam o tym już 2 lata temu:

Porządkując groby, śmieci zabierz do domu?

Kiedy próbowałam nawet interweniować u prezydenta Adamowicza (odesłał mnie do ZDiZ), jednej z naszych miejskich radnych i nic. Śmietniki nadal są przepełnione, śmieci wysypują się na zewnątrz i wygląda to fatalnie.

W ostatnią sobotę o godzinie dziesiątej rano wyglądało to tak:

Cmentarz Łostowicki

Cmentarz Łostowicki

Wolę sobie nie wyobrażać, co było w późniejszych godzinach...

Nie potrafię zrozumieć dlaczego firma komunalna ma taki problem z ustawieniem odpowiedniej ilości i wielkości pojemników? W dodatku śmieci na cmentarzu są idealne do segregowania na suche i mokre. Co stoi na przeszkodzie, aby ustawić parę takich pojemników "tematycznych"? Byłoby ekologicznie, wyglądałoby lepiej, tańszy byłby odbiór odpadów, a poza tym byłby to dobry przykład dla wszystkich. Dlaczego więc nie wychodzi?

Wybory samorządowe już za 2 miesiące. Może to dobre pytanie dla kandydatów?

 

wtorek, 02 lipca 2013

Pierwszy dzień działania ustawy śmieciowej za nami. Sądząc z doniesień medialnych - w Gdańsku przebiegł całkiem spokojnie, przynajmniej biorąc pod uwagę, że początki zawsze są trudne.
Nie wiem jak to wygląda w innych dzielnicach, ale na Zaspę pojemniki do segregacji śmieci dojechały. 

Gdańsk jest podzielony na sektory.

Gdańsk - sektory odbioru śmieci

Zaspa to sektor czwarty. Szczegółowy podział poszczególnych ulic jest tu:

Spis ulic z podziałem na sektory odbioru śmieci

Sprawdziłam też harmonogram odbioru - śmieci suche i mokre będą odbierane u mnie we wtorki i piątki. Dziś rano już byli.
Cały harmonogram dla poszczególnych sektorów można znaleźć tu:

Harmonogramy odbioru odpadów

Jest tam też harmonogram odbioru śmieci wielkogabarytowych (stare meble itp.) - tu chyba niewiele się zmieniło. Wystawki są odbierane raz w tygodniu, u mnie tak jak do tej pory - w czwartki.

Warto zajrzeć też do harmonogramu odbioru odpadów niebezpiecznych (elektrośmieci, chemikalia itp.):

Letni harmonogram zbiórek niebezpiecznych

Tu akurat mniej mi się podoba, gdyż odbiór jest w godzinach przedpołudniowych, więc z punktu widzenia osób pracujących - mało atrakcyjny. Czy skończy się więc wystawką dnia poprzedniego i to wcale nie w pomieszczeniu kontenerowym, a po prostu w wyznaczonym miejscu na ulicy? Nie jest to chyba najlepszy pomysł.

poniedziałek, 01 lipca 2013

No to się udało - pojemniki na śmieci dojechały. Te brązowe - to na śmieci mokre. Możemy segregować.

segregowanie śmieci

segregowanie śmieci

Wygląda na to, że Gdańsk jakoś sobie radzi z ustawa śmieciową.

Ustawa śmieciowa weszła w życie. Co się zmieniło w praktyce? Póki co, chyba niewiele. Wprawdzie od dziś teoretycznie są nieczynne zsypy, ale jak przed chwilą sprawdziłam - nowych pojemników na śmieci suche i mokre jeszcze nie ma.

zsyp na śmieci

 

W praktyce do zsypu można nadal wejść i wrzucić śmieci.

zsyp na śmieci

 

Ja swój system śmieci już przereorganizowałam. Ostatni raz śmieci do zsypu wyrzuciłam w sobotę, od wczoraj to co nie jest makulaturą, szkłem czy plastikiem (to od dawna segreguję i wrzucam do kolorowych kontenerów przed blokiem) dzielę na mokre i suche i wrzucam do osobnych kubełków.
No i mam nadzieję, że wkrótce pojawią się odpowiednie pojemniki, abym miała je gdzie wyrzucić. Początki z pewnością są trudne, trzeba je rozwieźć i poustawiać. Póki więc co - pretensji nie mam. Na razie.
No, ale w końcu to nie moje śmieci, tylko od dziś - miejskie.

niedziela, 23 czerwca 2013

Segregowanie śmieci w Gdańsku to wprowadzony już kilka lat temu system dualny czyli podział na śmieci mokre i suche. Kilka dzielnic Gdańska już wcześniej zostało włączonych do tego system. Od 1 lipca br., wraz z wejściem w życie ustawy śmieciowej, tak zbierane będą odpady już z całego Gdańska. 

Dla osiedla Młyniec na Zaspie będzie to zupełna nowość. Wprawdzie przed blokami stoi już całkiem sporo kolorowych pojemników na makulaturę, szkło i plastik, ale w blokach są zsypy, do których wrzucane są śmieci ogólnego asortymentu. Ponieważ na terenie spółdzielni podjęto decyzję o segregowaniu śmieci (będziemy płacić niższe stawki 0,56 zł zamiast 0,72 zł za m2 mieszkania) - warto poznać zasady i się ich trzymać. Tym bardziej, że obowiązuje tu solidarność (choć nie wiem, czy na poziomie klatki, bloku czy całej spółdzielni?) i jeżeli ktoś się wyłamie - zapłacą więcej wszyscy.
Zgodnie z ostatnimi ogłoszeniami spółdzielni - od przyszłego tygodnia zsypy zostaną zamknięte:
Zamykamy zsypy
a w pomieszczeniach śmietników przy klatkach schodowych pojawią się kontenery na odpady.

Co będziemy do nich wrzucać?

śmieci mokre  Śmieci mokre

Wszystko to, co ulega biodegeneracji czyli nadaje się na kompost m.in.

 • odpady kuchenne, resztki żywności
 • rośliny, liście, gałęzie drzew
 • ziemia ogrodnicza np. po kwiatach doniczkowych
 • mokry papier w różnej formie, zużyte chusteczki i ręczniki papierowe

 

śmieci suche Śmieci suche

Wszystko to, co nie jest odpadem "mokrym"

 • papier, tektura
 • plastik
 • pampersy
 • szkło
 • fajans
 • tekstylia
 • puszki, metale
 • guma, skóra

Ważną informacją jest także to, że śmieci nadal można wyrzucać w workach na śmieci. Odbierający odpady Zakład Utylizacyjny ma specjalną rozrywarkę do worków.

Oczywiście nadal będą funkcjonować kolorowe pojemniki na makulaturę, plastik, szkło białe i kolorowe.

segregowanie śmieci

sobota, 22 czerwca 2013

Mniej więcej rok, może 2 lata temu na osiedlu Młyniec pojawiła się nowa moda: kraty na wejściach do śmietników.

śmietnik

Główną przyczyną było utrzymanie porządki i czystości. Rozumiem to, gdyż rzeczywiście często zdarzało się śmieci z kontenera były porozrzucane po całym pomieszczeniu, a nawet przed wejściem. W moim bloku dodatkowo kilkakrotnie zdarzały się także podpalenia śmieci.
W większości bloków są zsypy, więc wyrzucanie śmieci dla większości mieszkańców nie stanowiło problemu.

Teraz się to wszystko zmieni. Dziś rano zauważyłam, że na tych kratach pojawiły się komunikaty spółdzielni. Od 1 lipca wejścia zostaną otwarte i pomieszczenia śmietników staną otworem. Wyjątkiem będą te klatki schodowe, w których wszyscy lokatorzy dorobią sobie klucz. Jednocześnie jednak zostaną zamknięte wejścia do zsypów na poszczególnych piętrach. Powód oczywisty - konieczność segregowania śmieci i wrzucania ich do pojemników suche/mokre.
Sama jestem ciekawa, co z tego wyjdzie w praktyce. Ja klucz mam, choć z tego co wiem - większość sąsiadów nie. Zastanawiam się jednak jak będzie wyglądało odzwyczajenie się od wieloletniego korzystania z zsypu? Dla niektórych może to być trudne.

piątek, 31 maja 2013

Wchodząca od 1 lipca ustawa śmieciowa już wywołuje wiele emocji, a obawiam się, że jej praktyczne wykorzystanie spowoduje całą burzę. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach.
To, czego mi najbardziej brakuje - to prostej, zwięzłej informacji. 

Owszem, tydzień temu był chat z władzami miasta. Jego zapis jest tu:

Problem jednak w tym, że zapis wideo trwa prawie 45 minut i nawet jeżeli wyjaśnia wiele spraw - to ile osób go dokładnie prześledzi?

Mieszkam na osiedlu Młyniec na Zaspie i chciałabym wiedzieć krótko i w punktach:

 • czy segregujemy śmieci?
 • co dalej ze zsypami?
 • gdzie wyrzucać mokre, a gdzie suche?

Nie wiem, czy powinna to zrobić spółdzielnia, miasto, może Rada Osiedla Młyniec? Na pewno czas najwyższy, aby rozpocząć szczegółową akcję informacyjną. Można zacząć od internetu, takie wieści szybko się rozejdą.
Niestety, nawet na stronie RO Zaspa Młyniec są tylko odesłania do oficjalnych stron miasta.

czwartek, 23 maja 2013

Wchodząca w życie od lipca br. ustawa śmieciowa budzi wiele kontrowersji i to nie tylko w Gdańsku, ale praktycznie chyba w każdej gminie w kraju. U nas opłaty będą naliczane od m2 powierzchni:
Stawki za wywóz śmieci
Wielu osobom się to nie podoba - dotyczy tych przypadków, gdy na dużej powierzchni mieszkania czy domu mieszka mało osób. Ten sposób naliczania jest dla nich mało korzystny. Kilka miesięcy temu nawet był prowadzony protest społeczny. Nie uczestniczyłam w nim, gdyż szczerze mówiąc, nie jestem przekonana, czy na opłaty za wywóz śmieci naliczane od osoby na pewno są sprawiedliwsze? Gdyby system meldunkowy był wiarygodny - z pewnością tak. Wiadomo jednak, że jest to anachronizm i zupełnie nie odzwierciedla stanu faktycznego. A z oświadczeniami lokatorów różnie bywa. Wieści dochodzące np. z Warszawy wskazują, ze mieszkają tam sami single, bez rodzin, a tym bardziej sublokatorów. Skutek będzie oczywisty - za chwilę albo zaczną się kontrole w mieszkaniach - wątpliwe prawnie, na pewno kosztowne, albo drastycznie wzrosną stawki. Na tych "uczciwych inaczej" złożą się więc pozostali.
Z drugiej jednak strony - śmieci powstają na skutek działania ludzi, a nie metrażu, rozumiem więc np. moje sąsiadki, samotnie mieszkające w czteropokojowych mieszkaniach. Owszem, teoretycznie mogłyby próbować zamienić mieszkania na mniejsze, ale podobno starych drzew się nie przesadza, a poza tym na rynku nieruchomości wcale nie ma zbyt wielu chętnych na tego typu zamiany.
Gdzieś czytałam, że w jakimś mieście (Szczecin?) opłaty są naliczane proporcjonalnie do ilości zużytej wody. Może to całkiem niezły pomysł?

Niezależnie jednak od sposobu naliczania opłat - na pewno warto śmieci segregować. To chyba już mój ulubiony temat - pisałam na ten temat wielokrotnie:
Segregowanie śmieci
Robię to na co dzień, ale oznacza to tyle, że do odpowiednich pojemników wrzucam plastik, szkło czy makulaturę, a cała reszta do zsypu. Wprowadzany od kilku lat w Gdańsku system segregowania suche i mokre mało do tego pasuje. Ciekawe, jak to będzie wyglądało od lipca?

Jutro czyli 24-go maja o godz. 13.00 Urząd Miasta proponuje czat na temat nowych zasad dysponowania odpadami:
Nowe zasady dysponowania odpadami komunalnymi w Gdańsku
Spróbuję wejść i popatrzeć - jak to będzie wyglądało. Tym bardziej, że nigdzie wokół nie widać na ten temat żadnych informacji.

 
1 , 2
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org