Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: przebiśnieg

sobota, 09 marca 2013

Jak donoszą media - Akcja "Przebiśnieg" już się zakończyła. Wiele osób zostało pouczonych, wlepiono parę mandatów i po wszystkim. I co dalej? Moim zdaniem to tylko markowane działania i w ogóle nie rozwiązują problemu. Wprawdzie nie zdaje sobie sprawę z tego, że za każdym psem w całym Gdańsku nie może chodzić patrol SM sprawdzając, czy właściciel posprząta po swoim psie, ale dlaczego nie wykorzystano okazji do szerokiej akcji informacyjnej? Właśnie teraz, gdy problem jest najbardziej widoczny i to wszędzie wokół? Gdy wyrośnie trawa - będzie już mniej widać, ale ilość takich mało sympatycznych niespodzianek wcale się przez to nie zmniejszy. Trzeba po prostu wprowadzić modę na usuwanie nieczystości po swoich psiakach. To może być zaraźliwe i w ten sposób powoli, ale skutecznie spowodujemy, że nasze ulice i trawniki naprawdę staną się czystsze.

psie kupy

czwartek, 07 marca 2013

Od środy 6 marca w Gdańsku ruszyła akcja "Przebiśnieg". W miasto ruszają zwiększone patrole straży miejskiej i będą sprawdzać, czy właściciele psów sprzątają "twarde dowody" tego, że ich pupile nie są głodzone.

Akcja "Przebiśnieg"

Ciekawe, czy akcja będzie dotyczyła tylko centrum Gdańska czy innych dzielnic również? W tym kwartale mignął mi już na osiedlu patrol SM, więc norma raczej wypełniona. Czasem mam wrażenie, że mieszkając na Zaspie, mieszkam gdzieś na dalekich przedmieściach.

Wracając do samego problemu sprzątania po psach - to jak zwykle o tej porze roku jest głośno. Śnieg stopniał, trawy jeszcze nie ma, więc wszystko widać wyraźnie:

psie kupy 

Później pojawia się trawa i widać już znacznie mniej, choć wdepnąć w taką psią kupę jest jeszcze łatwiej. I tak co roku.

Mieszkam na Zaspie. Mam psa i po nim sprzątam. W dodatku widzę, że robi tak coraz więcej osób i to na pewno jest pocieszające. Musimy po  porostu wypracować w sobie takie nawyki. Warto więc nagłaśniać problem i to przez cały rok, nie tylko na przedwiośniu. Tym bardziej, że problemem wcale nie są woreczki. Ja wykorzystuję wszystkie te, które przynoszę do domu z zakupami - w zupełności wystarczy. Choć może szkoda, że postawione w ubiegłym roku na Młyńcu dystrybutory zniknęły?  Najbardziej brakuje mi koszy na śmieci dedykowanych właśnie na tego typu odpady. W centrum Gdańska, także we Wrzeszczu widziałam takie. Teraz nie mam wyjścia - wrzucam do normalnych koszy na osiedlu, mam jednak wątpliwości. Oczywiście o plakatach zwracajacych uwagę na problem i w znacznej mierze uwrażliwiających w ogóle u nas nie mam mowy. Zaspa to nie Gdańsk?

Mimo wszystko marzy mi się, aby akcja Przebiśnieg kojarzyła się tylko z takim widokiem:

 przebiśniegi 

 

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org