Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: biznes

piątek, 13 lutego 2015

Energa Gdańsk

Walka o pozostanie Energi w Gdańsku trwa. Walczą wywodzący się z naszego regionu politycy, rozwija się protest obywatelski.

Na Facebooku powstała grupa:

Nie przenoście nam Energi do Warszawy

Można też złożyć swój podpis pod petycją:

Petycja do premier Kopacz

Nie pozwólmy, aby kolejna już niestety firma zniknęła z mapy Pomorza.

wtorek, 20 stycznia 2015

Dochodzą niepokojące wieści, że wkrótce z mapy Gdańska zniknie kolejna firma. Ministerstwo Skarbu ma w planach połączenie Energi z PGE.

Rząd zabierze największego pomorskiego płatnika podatków?

Dla Gdańska oznacza to, że szanse na utrzymanie centrali nowej firmy są niewielkie. Tym samym - wpływy z podatków znikną z Gdańska, za to pojawią się pewnie w Warszawie. Niestety, nie wygląda to wesoło.

Co trzeba zrobić, aby przyciągnąć firmy do naszego miasta? Ostatnio więcej słychać o likwidacjach i przenoszeniu działalności niż o powstawaniu nowych firm. Nie jest to dobre ani dla miejskich finansów ani dla lokalnego rynku pracy. A tendencja niestety utrzymuje się. Pisałam o tym już przed wyborami samorządowymi:

Gdańsk nieprzyjazny inwestorom?

czwartek, 16 października 2014

Czy to tylko moje wrażenie, czy rzeczywiście w Gdańsku klimat jest mało przyjazny dla firm? Uciekają, przenosząc się do innych miast, a o nowych jakoś mało słychać. Nie sprawdzałam żadnych statystyk, ale to, co zauważyłam w ostatnich tygodniach to:

  • Young Digital Planet - kilka tygodni temu przeniosła swoją siedzibę do Gdyni.
  • Meritum Bank - jest w trakcie przejmowania przez Alior Bank. W Gdańsku (jeszcze) jest centrala tego banku, ale nie miejmy złudzeń - po przejęciu zostanie co najwyżej oddział.
  • Bank BPH - w ubiegłym roku hucznie świętowano otwarcie nowej siedziby centrali banku. Dziś media donoszą, że bank został wystawiony na sprzedaż. Oznacza to, że wkrótce też zniknie z mapy Gdańska.

Co się dzieje? Przecież to utrata kolejnych miejsc pracy, w pewien sposób również prestiżu.
W Gdańsku nie opłaca się prowadzić dużej firmy? Na pewno na brak wykształconych fachowców nie możemy narzekać, więc co jest przyczyną? Podatki lokalne? Nieprzyjazna administracja?

Może, w ramach przedwyborczych debat warto posłuchać, co mają na ten temat do powiedzenia starający się o nasze głosy kandydaci? Czy i jaki pomysł mają na odwrócenie trendu?

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org