Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: budżet obywatelski

wtorek, 07 października 2014

Znowu mamy okazję do sprawdzenia w praktyce budowy społeczeństwa obywatelskiego. Do końca tygodnia trwa głosowanie nad Budżetem Obywatelskim Gdańska 2015.

Budżet Obywatelski Gdańsk 2015

Od naszej decyzji zależy, na co powinna być przeznaczona część budżetu miejskiego Gdańska. Doskonałą okazja do uaktywnienia lokalnych społeczności i realizacji pomysłów najbliższej okolicy.

Lista projektów jest tu:

Lista projektów Budżetu Obywatelskiego 2015

Głosować można przez internet, a także w jednym z punktów konsultacyjnych w różnych częściach miasta.

Lista Punktów Konsultacyjnych

Teraz wszystko zależy od zaangażowania nas wszystkich. Wystarczy zmobilizować mieszkańców poszczególnych dzielnic, aby mieć szansę na realizację projektu.

Mieszkam na Zaspie, więc siłą rzeczy oddam głos przede wszystkim na projekty z tej dzielnicy. Ponieważ głos można oddać w sumie na 5 projektów - przyjrzę się też innym. Lubię korzystać z własnego prawa głosu.
Inna sprawa, że jestem jakoś dziwnie spokojna o nasze zaspiańskie projekty. Opłacało się powoływać Radę Osiedla - na Młyńcu akcja głosowania jest nagłośniona. Na całym osiedlu, przy wejściu do klatek wiszą ogłoszenia z informacją na jakie lokalne projekty, gdzie i w jaki sposób można oddać głos. To na pewno spowoduje wzrost frekwencji. Wygląda na to, że zorganizowane społeczności lokalne mają łatwiej.

niedziela, 23 lutego 2014

To już ostatnie godziny możliwości oddania swojego głosu na wybrany projekt Budżetu Obywatelskiego. Mamy okazję sami zdecydować na co przeznaczyć kwotę 1,5 miliona złotych, wybierając te projekty, które są ważne dla mieszkańców i warto je dofinansować.

Budżet Obywatelski 2014

Głosowanie trwa do godz.23.59 dnia 23 lutego 2014r.

poniedziałek, 10 lutego 2014

 Budżet Obywatelski 2014

 Od dziś do dnia 23 lutego 2014r. mieszkańcy Gdańska mogą głosować na Budżet Obywatelski 2014. Co to jest? W skrócie mówiąc - część tegorocznego budżetu miasta będzie wydana na konkretne cele wybrane nie przez urzędników, a mieszkańców. Działa tu demokracja bezpośrednia - swój głos można oddać przez internet, można też skorzystać z jednego z punktów konsultacyjnych. Każdy może poprzeć 5 różnych projektów, wygrają te, które zdobędą najwięcej głosów. Można głosować na dowolny projekt, nie tylko z własnej dzielnicy.

Listy projektów z poszczególnych dzielnic Gdańska

Głos można oddać w stacjonarnych punktach konsultacyjnych:

Punkty konsultacyjne

Oczywiście można to zrobić także poprzez internet. Strona do głosowania jest tu:

Panel głosowania

W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy Gdańska, którzy ukończyli 16 lat. Może więc to być świetna lekcja demokracji, a w dodatku młodzież może poprzeć projekty, które są dla niej najważniejsze. 

Ja jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji. Muszę dokładnie przyjrzeć się wszystkim projektom.  Na pewno jednak wezmę udział w głosowaniu .

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org