Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: Cmentarz Łostowicki

środa, 26 października 2016

O tym, że w lipcu przeszła przez Gdańsk powódź z pewnością nie trzeba nikomu przypominać. Ucierpiał głównie Wrzeszcz, choć teraz praktycznie nie widać już śladów tamtej nawałnicy.
Za to dziś odkryłam niszczycielskie skutki działania wody odkryłam dziś, w zupełnie innej części miasta.

Za kilka dni 1 listopada. Na cmentarzach już teraz pełno porządkujących groby ludzi. Też się wybrałam, na cmentarz Łostowicki. "Mój" grób jest prawie na samym końcu cmentarza, zawsze wchodzę od ulicy Cedrowej - od głównego wejścia jest bardzo daleko. Cała kwatera jest plaska, nie ma tam żadnych wzniesień, po których mogłaby spływać woda. A jednak widok mnie przeraził. Pomnik przechylony, w miejscu gdzie była rabatka - ziemia się zapadła, pasek kostki wokół - przekrzywiony. Na szczęście żaden z elementów nie pękł, ale i tak wygląda fatalnie. W dodatku grozi dalszym zapadnięciem, z pewnością nie może tak zostać.
Od razu poszukałam najbliższego zakładu kamieniarskiego. Miła, sympatyczna Pani przyszła ze mną na "wizję lokalną", wcale nie była zdziwiona, gdyż takich przypadków po powodzi mają sporo. Niestety, nie da się tego w prosty sposób naprawić, woda wymyła sporo ziemi. Jedyne rozsądne wyjście to zrobić to porządnie: rozebrać pomnik, dosypać ziemi i postawić go na nowo. Koszt 1200zł, wykonanie na początku listopada - od jutra już nie można wjeżdżać na cmentarz. Oczywiście zgodziłam się - jakie mam wyjście? Podpisałam umowę. Teraz 1 listopada będę tylko się czerwienić, stojąc nad zapadniętym grobem. I wcale mnie nie pociesza, że takich osób będzie więcej - przyjrzałam się grobom w okolicy, takich przypadków jest więcej. Oznacza to, że w najbliższych dniach innych też może czekać taka niemiła niespodzianka.
Cóż, życie...

środa, 17 września 2014

Od kilku lat często bywam na Cmentarzu Łostowickim. Wyrzucając śmieci zawsze zadaję sobie pytanie dlaczego gdański ZDiZ ma taki problem z ustawionymi tam śmietnikami? To już wręcz niekończąca się historia - ciągle są przepełnione.
Pisałam o tym już 2 lata temu:

Porządkując groby, śmieci zabierz do domu?

Kiedy próbowałam nawet interweniować u prezydenta Adamowicza (odesłał mnie do ZDiZ), jednej z naszych miejskich radnych i nic. Śmietniki nadal są przepełnione, śmieci wysypują się na zewnątrz i wygląda to fatalnie.

W ostatnią sobotę o godzinie dziesiątej rano wyglądało to tak:

Cmentarz Łostowicki

Cmentarz Łostowicki

Wolę sobie nie wyobrażać, co było w późniejszych godzinach...

Nie potrafię zrozumieć dlaczego firma komunalna ma taki problem z ustawieniem odpowiedniej ilości i wielkości pojemników? W dodatku śmieci na cmentarzu są idealne do segregowania na suche i mokre. Co stoi na przeszkodzie, aby ustawić parę takich pojemników "tematycznych"? Byłoby ekologicznie, wyglądałoby lepiej, tańszy byłby odbiór odpadów, a poza tym byłby to dobry przykład dla wszystkich. Dlaczego więc nie wychodzi?

Wybory samorządowe już za 2 miesiące. Może to dobre pytanie dla kandydatów?

 

wtorek, 23 października 2012

Ostatnie dni października to zwyczajowo wzmożony ruch na cmentarzach. Sprzątamy, porządkujemy groby przed Dniem Wszystkich Świętych. Ja byłam wczoraj na Cmentarzu Łostowickim. Wyrzucając śmieci znowu natknęłam się na mało budujący widok.

śmietnik

W podobnym stanie były wszystkie mijane przeze mnie śmietniki.

śmietnik

śmietnik

Ja byłam w południe,  pewnie po mnie przyszło jeszcze sporo osób. Każdy sprzątał i wyrzucał śmieci. Jak to wygladało pod koniec dnia?
Naprawde nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego na Cmentarzu Łostowickim jest taki problem ze sprzataniem śmietników? Dlaczego nie można tam postawić śmietników do segregacji? Idealna akcja promocyjna, poza tym rodzaj wyrzucanych śmieci idealnie się nadaje do segregacji. Pisałam o tym już kilka miesięcy temu:
Segregowanie śmieci
Niestety, ZDiZ nie poradziło sobie z tym problemem. No, ale jak widać - nie radzi sobie także z opróżnianiem smietników nawet bez segregacji.

 

piątek, 20 kwietnia 2012

Gdańsk jest miastem dbającym o ekologię - taką mam przynajmniej nadzieję. Segregacja śmieci jest już u nas normą. Kolejne dzielnice przechodzą na system dualny, w samym centrum pojawiły się pomysłowe pojemniki tematyczne na szkło, makulaturę i plastik.

segregowanie śmieci

segregowanie śmieci 

W tym wszystkim jednak brakuje mi konsekwencji w działaniu.
Często bywam na Cmentarzu Łostowickim. Wiadomo, że tam też są śmieci. Idealnie nadają się do segregacji. Poza tym, na terenie zarządzanym przez należącą do miasta spółkę, byłby to piękny przykład, o ochronie środowiska nie wspominając.

Tymczasem wyglada to tak:

 segregowanie śmieci

 

wtorek, 01 listopada 2011

1 listopada za nami. Nietypowa jak na tę porę roku pogoda sprzyjała masowym wędrówkom na cmentarze.

Cmentarz Łostowicki

 Cmentarz Łostowicki

Gdańszczanie nie zapomnieli także o zarosnietych pozostałościach dawnego Cmentarza na Ujeścisku:

Cmentarz na Ujeścisku

Cmentarz na Ujeścisku

Cmentarz na Ujeścisku

Przy okazji - pochwała dla służb miejskich oraz ZTM Gdańsk. Jechałam z Zaspy na Cmentarz Łostowicki i to na sam jego koniec, od ulicy Cedrowej. Organizacja ruchu naprawdę doskonała, co chwilę podjeżdżały autobusy, które szybko i sprawnie przewoziły ludzi na cmentarz. Na pewno nie było warto się pchać własnym samochodem.

 

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagiministat liczniki.org