Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: Komunikacja Miejska

wtorek, 05 lipca 2016

W poprzedniej notce opisywałam nieprzyjemną sytuację, jak przydarzyła mi się w ostatnią sobotę w autobusie komunikacji miejskiej w Gdańsku. Niezależnie od tej notki - sprawę opisałam także na Facebooku.
Odpowiedź dostałam m.in. z ZTM Gdańsk. Uprzejmą i rzeczową, choć niestety nadal czuję niedosyt...

Przede wszystkim jednak chciałabym sprostować jedną rzecz - ZTM jest organizatorem komunikacji i zatrudnia przewoźników do obsługi poszczególnych linii. Oznacza to, że opisywany przeze mnie kierowca jest pracownikiem ZKM Gdańsk, a nie ZTM Gdańsk. Różnica znacząca, szczególnie dla zainteresowanych.

Ponownie podkreślam - gdyby nie był to drugi dzień obowiązywania nowych biletów, ta notka by nie powstała. Jednak w tej sytuacji - uważam, że kierowcy powinni być bardziej elastyczni (tym bardziej, że wielu z nich jest takich na co dzień). Zachowanie kierowcy ZKM Gdańsk nr XXXX takie nie było, niestety.

A swoją drogą - ZTM podpowiedziało mi, gdzie są najbliższe biletomaty. Jeden z nich jest w odległości ok.600m, drugi 1200m w linii prostej od przystanku, na którym wsiadałam. Nie wiem, czy miałam tam pójść po bilet? Traktuje to jako żart.
Choć jest i element optymistyczny - za kilka miesięcy w Gdańsku pojawią się nowe bankomaty. Ciekawe, czy chociaż jeden z nich trafi na Zaspę?

wtorek, 10 lutego 2015

Komunikacja miejska jest po to, aby sprawnie i szybko poruszać się po mieście. Powinna służyć przede wszystkim pasażerom i ich wygodzie. Jak to jest u nas w Gdańsku?
Właśnie trwa ostra batalia o utrzymanie linii autobusowej 210. Zgodnie z planami ZTM po uruchomieniu Pomorskiej Kolei Metropolitarnej - linia ta ma zostać zlikwidowana.

Protestują głównie mieszkańcy osiedli położonych za obwodnicą, ale problem dotyczy nie tylko tamtych rejonów. Ja sama mieszkając na Zaspie, często jeżdżąc do Klukowa, też korzystam z tej linii. 210 w połączeniu z 227 stanowi całkiem dogodny dojazd. Teoretycznie, jak ruszy PKM - mogą dojeżdżać właśnie nią, ale mieszkańcy innych dzielnic Gdańska będą mieć zdecydowanie utrudniony dojazd np. do lotniska. Kończąca swój bieg we Wrzeszczu PKM nie zastąpi obecnie linii autobusowej 210 kursującej z Osowy aż na Orunię.  Dodatkowo - koszt przejazdu znacznie się zwiększy.

Coś trzeba z tym zrobić, prawda? Są tacy, którzy wzięli sprawę w swoje ręce i wystosowali petycję do ZTM Gdańsk. Petycję można podpisać tu:

Petycja przeciwko likwidacji linii 210

Na chwilę obecną ma już 2399 głosów poparcia.

Powstała też strona akcji na Facebooku:

Podpisz petycję

Sprawą zaczynają się interesować media, więc szanse na skuteczność akcji są całkiem duże. Ja podpisałam, zachęcam wszystkich.

wtorek, 17 września 2013

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, już za kilka tygodni komunikacja miejska w Gdańsku wzbogaci się o nową linię autobusową.
Obsługiwana przez busy linia 100 będzie kursować pomiędzy Dworcem Głównym i Targiem Rybnym. Planowana trasa będzie prowadzić od Dworca PKP, Targ Drzewny i Węglowy do ulicy Za Murami. Następnie ulicą Ogarną, skąd ulicą Mieszczańską nastąpi przecięcie Długiego Targu. Na Chlebnickiej skręt w prawo i dalej Tokarską i Warzywniczą dojazd do Targu Rybnego.
Z Targu Rybnego powrót do dworca - najpierw Podwalem Przedmiejskim, potem skręt w Igielnicką, Stolarską i Łagiewniki. Dojazd do Rajskiej ulicą Gnilna i przez Zieleniakiem - powrót w kierunku dworca.

Ciekawe jak się sprawdzi nowa linia? Sam przejazd tymi ulicami może być już ciekawą atrakcją turystyczną, choć sama linia jest przeznaczona głównie dla mieszkańców.
Pierwsze kursy zapowiadane są już na początku października.

nowa linia 100

sobota, 18 maja 2013

Europejska Noc Muzeów 2013 to już dziś. To już tradycja ciesząca się naprawdę wielką popularnością.
W tym roku w Nocy Muzeów uczestniczy sporo placówek, zarówno w samym Gdańsku jak i okolicy.

Europejska Noc Muzeów 

Możliwości jest sporo - wybór naprawdę imponujący.

Dużym plusem jest to, że nikt nie zapomniał o komunikacji miejskiej. W ramach Nocy Muzeów uruchomione będą dodatkowe, w tym bezpłatne kursy komunikacji miejskiej.

Komunikacja w Noc Muzeów

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagiministat liczniki.org