Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: ustawa śmieciowa

wtorek, 02 lipca 2013

Pierwszy dzień działania ustawy śmieciowej za nami. Sądząc z doniesień medialnych - w Gdańsku przebiegł całkiem spokojnie, przynajmniej biorąc pod uwagę, że początki zawsze są trudne.
Nie wiem jak to wygląda w innych dzielnicach, ale na Zaspę pojemniki do segregacji śmieci dojechały. 

Gdańsk jest podzielony na sektory.

Gdańsk - sektory odbioru śmieci

Zaspa to sektor czwarty. Szczegółowy podział poszczególnych ulic jest tu:

Spis ulic z podziałem na sektory odbioru śmieci

Sprawdziłam też harmonogram odbioru - śmieci suche i mokre będą odbierane u mnie we wtorki i piątki. Dziś rano już byli.
Cały harmonogram dla poszczególnych sektorów można znaleźć tu:

Harmonogramy odbioru odpadów

Jest tam też harmonogram odbioru śmieci wielkogabarytowych (stare meble itp.) - tu chyba niewiele się zmieniło. Wystawki są odbierane raz w tygodniu, u mnie tak jak do tej pory - w czwartki.

Warto zajrzeć też do harmonogramu odbioru odpadów niebezpiecznych (elektrośmieci, chemikalia itp.):

Letni harmonogram zbiórek niebezpiecznych

Tu akurat mniej mi się podoba, gdyż odbiór jest w godzinach przedpołudniowych, więc z punktu widzenia osób pracujących - mało atrakcyjny. Czy skończy się więc wystawką dnia poprzedniego i to wcale nie w pomieszczeniu kontenerowym, a po prostu w wyznaczonym miejscu na ulicy? Nie jest to chyba najlepszy pomysł.

poniedziałek, 01 lipca 2013

No to się udało - pojemniki na śmieci dojechały. Te brązowe - to na śmieci mokre. Możemy segregować.

segregowanie śmieci

segregowanie śmieci

Wygląda na to, że Gdańsk jakoś sobie radzi z ustawa śmieciową.

Ustawa śmieciowa weszła w życie. Co się zmieniło w praktyce? Póki co, chyba niewiele. Wprawdzie od dziś teoretycznie są nieczynne zsypy, ale jak przed chwilą sprawdziłam - nowych pojemników na śmieci suche i mokre jeszcze nie ma.

zsyp na śmieci

 

W praktyce do zsypu można nadal wejść i wrzucić śmieci.

zsyp na śmieci

 

Ja swój system śmieci już przereorganizowałam. Ostatni raz śmieci do zsypu wyrzuciłam w sobotę, od wczoraj to co nie jest makulaturą, szkłem czy plastikiem (to od dawna segreguję i wrzucam do kolorowych kontenerów przed blokiem) dzielę na mokre i suche i wrzucam do osobnych kubełków.
No i mam nadzieję, że wkrótce pojawią się odpowiednie pojemniki, abym miała je gdzie wyrzucić. Początki z pewnością są trudne, trzeba je rozwieźć i poustawiać. Póki więc co - pretensji nie mam. Na razie.
No, ale w końcu to nie moje śmieci, tylko od dziś - miejskie.

niedziela, 23 czerwca 2013

Segregowanie śmieci w Gdańsku to wprowadzony już kilka lat temu system dualny czyli podział na śmieci mokre i suche. Kilka dzielnic Gdańska już wcześniej zostało włączonych do tego system. Od 1 lipca br., wraz z wejściem w życie ustawy śmieciowej, tak zbierane będą odpady już z całego Gdańska. 

Dla osiedla Młyniec na Zaspie będzie to zupełna nowość. Wprawdzie przed blokami stoi już całkiem sporo kolorowych pojemników na makulaturę, szkło i plastik, ale w blokach są zsypy, do których wrzucane są śmieci ogólnego asortymentu. Ponieważ na terenie spółdzielni podjęto decyzję o segregowaniu śmieci (będziemy płacić niższe stawki 0,56 zł zamiast 0,72 zł za m2 mieszkania) - warto poznać zasady i się ich trzymać. Tym bardziej, że obowiązuje tu solidarność (choć nie wiem, czy na poziomie klatki, bloku czy całej spółdzielni?) i jeżeli ktoś się wyłamie - zapłacą więcej wszyscy.
Zgodnie z ostatnimi ogłoszeniami spółdzielni - od przyszłego tygodnia zsypy zostaną zamknięte:
Zamykamy zsypy
a w pomieszczeniach śmietników przy klatkach schodowych pojawią się kontenery na odpady.

Co będziemy do nich wrzucać?

śmieci mokre  Śmieci mokre

Wszystko to, co ulega biodegeneracji czyli nadaje się na kompost m.in.

 • odpady kuchenne, resztki żywności
 • rośliny, liście, gałęzie drzew
 • ziemia ogrodnicza np. po kwiatach doniczkowych
 • mokry papier w różnej formie, zużyte chusteczki i ręczniki papierowe

 

śmieci suche Śmieci suche

Wszystko to, co nie jest odpadem "mokrym"

 • papier, tektura
 • plastik
 • pampersy
 • szkło
 • fajans
 • tekstylia
 • puszki, metale
 • guma, skóra

Ważną informacją jest także to, że śmieci nadal można wyrzucać w workach na śmieci. Odbierający odpady Zakład Utylizacyjny ma specjalną rozrywarkę do worków.

Oczywiście nadal będą funkcjonować kolorowe pojemniki na makulaturę, plastik, szkło białe i kolorowe.

segregowanie śmieci

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Na dzisiejszy dzień przewidziane jest nadzwyczajne posiedzenie miejskiej Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej. W planie przede wszystkim zaopiniowanie obywatelskiego projektu uchwały o sposobie rozliczania opłat za wywóz śmieci.
Na chwilę obecną w Gdańsku obowiązuje zasada wyliczania opłaty śmieciowej wyliczanej od m2 użytkowanej powierzchni mieszkania czy domu, projekt obywatelski zakłada stawkę zależną od ilości osób. Czy jest ona bardziej "sprawiedliwa"? Argument podstawowy: to ludzie, a nie metry kwadratowe produkują śmieci - jest trudny do odrzucenia. Doskonale rozumiem np. swoje sąsiadki, które mieszkają samotnie w czteropokojowych mieszkaniach i są przerażone wizją opłaty śmieciowej za 70 m2 mieszkania. Ja będę płacić mniej, choć pewnie razem z synem tworzymy więcej śmieci. Pozostaje jeszcze tylko problem - jak wiarygodnie policzyć liczbę osób faktycznie mieszkających? Przykłady z innych miast pokazują, że w świetle ustawy śmieciowej Polacy to w większości bezdzietni single. Meldunki nie odzwierciedlają już stanu faktycznego, wielu właścicieli kłamie, przerzucając koszty na tych, którzy są uczciwi - jak sobie z tym poradzić? Nie ma pewnie prostego wyjścia. Nawet donosy sąsiadów mogą nie załatwić wszystkiego. Trudno też liczyć na to, że urzędnicy miejscy będą mogli zweryfikować stan faktyczny, gdyż jakoś nie wyobrażam sobie, aby wchodzili do mieszkań i sprawdzali ile szczoteczek do zębów jest w łazience.

W tym wszystkim najgorsze jest to, że znowu wszystko dzieje się na ostatnią chwilę. Nowa ustawa śmieciowa wchodzi w życie już za 2 tygodnie. I nadal jest sporo pytań, na które nie widać odpowiedzi.

piątek, 31 maja 2013

Wchodząca od 1 lipca ustawa śmieciowa już wywołuje wiele emocji, a obawiam się, że jej praktyczne wykorzystanie spowoduje całą burzę. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach.
To, czego mi najbardziej brakuje - to prostej, zwięzłej informacji. 

Owszem, tydzień temu był chat z władzami miasta. Jego zapis jest tu:

Problem jednak w tym, że zapis wideo trwa prawie 45 minut i nawet jeżeli wyjaśnia wiele spraw - to ile osób go dokładnie prześledzi?

Mieszkam na osiedlu Młyniec na Zaspie i chciałabym wiedzieć krótko i w punktach:

 • czy segregujemy śmieci?
 • co dalej ze zsypami?
 • gdzie wyrzucać mokre, a gdzie suche?

Nie wiem, czy powinna to zrobić spółdzielnia, miasto, może Rada Osiedla Młyniec? Na pewno czas najwyższy, aby rozpocząć szczegółową akcję informacyjną. Można zacząć od internetu, takie wieści szybko się rozejdą.
Niestety, nawet na stronie RO Zaspa Młyniec są tylko odesłania do oficjalnych stron miasta.

czwartek, 23 maja 2013

Wchodząca w życie od lipca br. ustawa śmieciowa budzi wiele kontrowersji i to nie tylko w Gdańsku, ale praktycznie chyba w każdej gminie w kraju. U nas opłaty będą naliczane od m2 powierzchni:
Stawki za wywóz śmieci
Wielu osobom się to nie podoba - dotyczy tych przypadków, gdy na dużej powierzchni mieszkania czy domu mieszka mało osób. Ten sposób naliczania jest dla nich mało korzystny. Kilka miesięcy temu nawet był prowadzony protest społeczny. Nie uczestniczyłam w nim, gdyż szczerze mówiąc, nie jestem przekonana, czy na opłaty za wywóz śmieci naliczane od osoby na pewno są sprawiedliwsze? Gdyby system meldunkowy był wiarygodny - z pewnością tak. Wiadomo jednak, że jest to anachronizm i zupełnie nie odzwierciedla stanu faktycznego. A z oświadczeniami lokatorów różnie bywa. Wieści dochodzące np. z Warszawy wskazują, ze mieszkają tam sami single, bez rodzin, a tym bardziej sublokatorów. Skutek będzie oczywisty - za chwilę albo zaczną się kontrole w mieszkaniach - wątpliwe prawnie, na pewno kosztowne, albo drastycznie wzrosną stawki. Na tych "uczciwych inaczej" złożą się więc pozostali.
Z drugiej jednak strony - śmieci powstają na skutek działania ludzi, a nie metrażu, rozumiem więc np. moje sąsiadki, samotnie mieszkające w czteropokojowych mieszkaniach. Owszem, teoretycznie mogłyby próbować zamienić mieszkania na mniejsze, ale podobno starych drzew się nie przesadza, a poza tym na rynku nieruchomości wcale nie ma zbyt wielu chętnych na tego typu zamiany.
Gdzieś czytałam, że w jakimś mieście (Szczecin?) opłaty są naliczane proporcjonalnie do ilości zużytej wody. Może to całkiem niezły pomysł?

Niezależnie jednak od sposobu naliczania opłat - na pewno warto śmieci segregować. To chyba już mój ulubiony temat - pisałam na ten temat wielokrotnie:
Segregowanie śmieci
Robię to na co dzień, ale oznacza to tyle, że do odpowiednich pojemników wrzucam plastik, szkło czy makulaturę, a cała reszta do zsypu. Wprowadzany od kilku lat w Gdańsku system segregowania suche i mokre mało do tego pasuje. Ciekawe, jak to będzie wyglądało od lipca?

Jutro czyli 24-go maja o godz. 13.00 Urząd Miasta proponuje czat na temat nowych zasad dysponowania odpadami:
Nowe zasady dysponowania odpadami komunalnymi w Gdańsku
Spróbuję wejść i popatrzeć - jak to będzie wyglądało. Tym bardziej, że nigdzie wokół nie widać na ten temat żadnych informacji.

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org