Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: Trójmiasto

piątek, 25 września 2015

Kampania wyborcza w pełni - głosujemy już 25 października. Mieszkańcy Gdańska będą wybierać swoich przedstawicieli:

 • w wyborach do Sejmu -  Okręg nr 25, obejmujący powiat gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski, tczewski oraz miasta na prawach powiatu: Gdańsk i Sopot.
  Wybierzemy w sumie 12 posłów
 • w wyborach do Senatu - Okręg nr 65, obejmujący miasto Gdańsk i Sopot.
  Wybierzemy 1 senatora

W Gdyni:

 • w wyborach do Sejmu -  Okręg nr 26, obejmujący powiat bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski, wejherowski oraz miasta na prawach powiatu: Gdynia i Słupsk.
  Wybierzemy w sumie 14 posłów
 • w wyborach do Senatu - Okręg nr 64, obejmujący powiat pucki oraz miasto Gdynia
  Wybierzemy 1 senatoraPełna lista wszystkich okręgów wyborczych jest tu:

Obwieszczenie PKW z dn.24 sierpnia 2015r.

Pora przyjrzeć się kandydatom. Nawet jeżeli ktoś ma skrystalizowane poglądy i wie, którą partie chce poprzeć - to na liście będzie z pewnością wielu kandydatów. Warto zastanowić się, którego z nich konkretnie chcemy poprzeć.  

Wpisy związane z wyborami i prezentacją kandydatów będę tagować hasłem:
wybory parlamentarne

Zapraszam do czytania.piątek, 03 października 2014

O portalu trojmiasto.pl słyszało z pewnością wiele osób z Gdańska i Trójmiasta. O organizowanym przez ten portal plebiscycie Skrzydła Trójmiasta - chyba już mniej osób.

Skrzydła Trójmiasta 

Nagroda przyznawana jest właśnie przez czytelników trojmiasto.pl, więc jako "głos publiczności" jest szczególnie cenna. Samo głosowanie dotyczy tego, co ważnego wydarzyło się/pojawiło/zaistniało w trójmiejskiej przestrzeni. Jest kilka kategorii:

 • Nowa Przestrzeń Trójmiasta
 • Młody Duch Trójmiasta
 • Kulinarne Ożywienie Trójmiasta
 • Trójmiasto dla Każdego
 • Trójmiasto Blisko Morza
 • Pomocna dłoń Trójmiasta

Głosowanie trwa do 16 października do godz.14.00, więc jest jeszcze trochę czasu. Sam głos oddaje się bardo prosto i łatwo - wystarczy kliknąć na wybranej pozycji w poszczególnych kategoriach. Zdecydowanie trudniejsza jest decyzja - co wybrać.
Lista wszystkich pretendentów do nagrody jest tu:

Skrzydła Trójmiasta - nominacje

Ja sama oddałam głos tylko w pierwszej kategorii - poparłam Nabrzeża Motławy. Mieszkałam kiedyś na Starym Mieście, spacerowałam często nad Motławą  i widok niszczejącej Wyspy Spichrzów i okolic nie działał na mnie kojąco. Teraz zdecydowanie się poprawiło. Nad pozostałymi kategoriami dopiero się zastanawiam.

sobota, 18 maja 2013

Europejska Noc Muzeów 2013 to już dziś. To już tradycja ciesząca się naprawdę wielką popularnością.
W tym roku w Nocy Muzeów uczestniczy sporo placówek, zarówno w samym Gdańsku jak i okolicy.

Europejska Noc Muzeów 

Możliwości jest sporo - wybór naprawdę imponujący.

Dużym plusem jest to, że nikt nie zapomniał o komunikacji miejskiej. W ramach Nocy Muzeów uruchomione będą dodatkowe, w tym bezpłatne kursy komunikacji miejskiej.

Komunikacja w Noc Muzeów

czwartek, 18 kwietnia 2013

Pomagamy

Na portalu trojmiasto.pl od niedawna funkcjonuje nowa strona - Pomagamy.
Moim zdaniem - bardzo fajna inicjatywa. Warto tam zajrzeć. Dodawane są tam ogłoszenia zarówno osób potrzebujących jak i oferujących pomoc. Całkowicie bezpłatnie.
Takie forum wymiany z pewnością może się przydać wielu osobom. I wprawdzie ogłoszeń osób potrzebujących jest więcej niż oferujących, ale nie oznacza to, że wyciągniętych rąk nie jest sporo.
Na pewno warto propagować takie inicjatywy.

14:13, marzatela , Różne
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 marca 2013

Trójmiejska Akcja Kobieca to niezależna inicjatywa społeczna zrzeszająca osoby z różnych środowisk. O jej istnieniu dowiedziałam się zupełnie przypadkiem, wchodząc na jeden z promowanych przez Blox blogów:

Trójmiejska Akcja Kobieca

Poczytałam sobie trochę i szczerze mówiąc - jestem rozczarowana. TAK istnieje od 2009 roku, ale patrząc na daty publikacji poszczególnych notek, ożywia się co roku okolicach Dnia Kobiet, a zaraz potem - znowu zamiera. Biorąc pod uwagę, że w realu tez nic nie słyszałam o tej organizacji - jakoś kiepsko. Wprawdzie nie wyklucza to, że dzieje się coś przez cały rok, organizowane są różne akcje, ale dlaczego taka cisza? Przecież w internecie można się wypromować zupełnie bez kosztów, choć z pewnością potrzebne jest zaangażowanie i systematyczność.
Niestety, na blogu tego zupełnie nie widać. Ciekawe, czy po opublikowaniu kilku notek z niedzielnej Manify znowu wszystko zamrze na cały rok? Zobaczymy, będę obserwować.

poniedziałek, 27 grudnia 2010

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami od stycznia czekają nas podwyżki wszystkiego. Wiadomo, wyższy VAT, ale przy okazji - wiele cichych podwyżek wykorzystujących okazję. Tak naprawdę jednak - to skoro drożeje prąd - to raczej nic się nie uchowa w starych cenach. Niestety. 
Póki co - oficjalnie ogłoszono już podwyżkę cen biletów SKM - średnio o 7%.
Podwyżka cen biletów Szybkiej Kolei Miejskiej

Szukałam w sieci informacji czy i jak zmieni się cena biletu metropolitarnego, ale nic nowego nie znalazłam. Nie widzę też zadnej informacji związanej z ewnetualnie niższą ceną tego biletu dla studentów (wyższa ulga od stycznia). Czyżby tu akurat nic się nie zmieniało?

A dla korzystających z kolejki tylko okazjonalnie - ważna informacja o nieczynnych autmatach biletowych. Na ten tydzień wyznaczono ich konserwację, bilety bez dopłaty można kupować u konduktora. Ponownie zostaną włączone dopiero od 3-go stycznia.

wtorek, 21 grudnia 2010

Gdańsk, Gdynia, Sopot - czyli Trójmiasto, wiadomo. Mamy swoją specyfikę. W jakim kierunku pójdzie rozwój naszej aglomeracji? Czy mamy szansę na powstanie wielkiej, prężnej metropolii? Mam coraz więcej watpliwości.
Jesteśmy świeżo po wyborach samorządowych. Zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni prezydenci ponownie zdobyli swoje mandaty i to już w pierwszej turze. Świadczy to z pewnością o silnym poparciu mieszkańców. I raczej nie muszą niczego udowadniać, a już na pewno nie w ramach rywalizacji pomiędzy sobą. Czy nie lepiej wspólnie budować coś razem? Mieszkam w Gdańsku, ale mój syn studiuje na uczelni w Gdyni. Mam wielu znajomych, którzy dla odmiany mieszkając w Gdyni - dojeżdżają do pracy w Gdańsku. Czy nie zależy im na rozwoju obydwu tych miast? Województwo pomorskie jest liderem w wykorzystywaniu środków unijnych. Unia daje nam środki na inwestycje - wykorzystujmy je w projektach wspólnych dla całego Trójmiasta, a nie w ramach rywalizacji.
Na zaprzyjażnionym blogu gdyńskim - Gdy wstecz spoglądam... znalazła się ostatnio notka, w której autor wspomina o lotnisku w Gdyni:
Polska jest najważniejsza
Czy ma to sens? Wbrew pozorom tak, pod warunkiem, że byłby to wspólny projekt trójmiejski. Gdyni nie jest potrzebny osobny port lotniczy konkurencyjny wobec Rębiechowa. Gdyby tak jednak pomyśleć o wspólnym projekcie i dwóch lotniskach, ale specjalistycznych? Na jednym rozbudowujemy terminal pasażerski i tam ściągamy samoloty dowożące ludzi n ateren całej aglomeracji. Drugie lotnisko mogłoby natomiast zostać portem docelowym wszystkich samolotów transportowych, z dużym magazynem przeładunkowym. Czy tak pomyślane Lotniska Trójmiejskie nie mogłyby stać się potęgą? Wykorzystując dodatkowo tego nadmorskie położenie Gdańska i Gdyni - szanse na wielkie centrum logistyczne znalazłyby się w zasięgu ręki. Z korzyścią dla wszystkich mieszkańców metropolii.

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org