Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: stocznia gdańska

piątek, 22 marca 2013

Ostatnio tak się zdarzyło, że trafiłam w okolice Stoczni Gdańskiej, a dokładnie - na teren, który kiedyś do niej należał. Dawno tam nie byłam i pewnie dlatego przechodząc przez historyczną bramę - dostrzegłam głównie rdzę i bardzo wyblakłe wspomnienie dawnej świetności.

Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańska

Jeszcze całkiem niedawno, w ramach awantury o napis im.Lenina - i miasto i związki pilnowały bramy, kłócąc się zawzięcie o to, czyja jest ta brama. A dziś? Nikt nie pilnuje i nikt nie sprząta.

Stocznia Gdańska

Brudne szyby, rdza i łuszcząca się farba - mało sympatycznie. Biorąc pod uwagę, że przechodzi tamtędy sporo turystów, a ostatnio także liczne grono "Oburzonych", nie jest to wizytówka, którą warto się chwalić. Tym bardziej, że po drugiej stronie płotu tez nie ma ładnych widoków. Wprawdzie budynek dawnej sali BHP jest odnowiony, ale to jedyny jasny punkt w otoczeniu.

sala BHP

piątek, 31 sierpnia 2012

32 lata temu, w mieście Gdańsku ....
Najlepiej opowie to ten, który w tym uczestniczył - Jerzy Borowczak:

I tylko żal, że wspomnienie tamtych dni dziś bardziej dzieli niż łączy. A przecież żyjemy w zupełnie innym świecie, własnie dzięki tamtym wydarzeniom.

 

wtorek, 28 sierpnia 2012

Awantura z imieniem Lenina na stoczniowej bramie przybiera na sile. Dziś, w otoczeniu związkowców Solidarności, posłów PiS-u i kamer telewizyjnych napis został usunięty.

Lenin znowu zniknął znad Stoczni Gdańskiej

O samej sprawie pisałam już wcześniej:

Awantura o Lenina

Co będzie dalej?  Konflikt pewnie ulegnie zaostrzeniu, z całkowitym ominięciem argumentów merytorycznych, za to przy silnym upolitycznieniu. Zupełnie niepotrzebnie.
I niestety mam wrażenie, że to wina prezydenta Adamowicza - bardzo źle rozegrał sprawę. Samo opisanie intencji na blogu to stanowczo za mało, gdyby wcześniej odbyła się szersza debata na ten temat, byłoby inaczej. A tak - to robi się problem, zupełnie niepotrzebnie i bez sensu.

sobota, 19 maja 2012

Historycznej bramie Stoczni Gdańskiej przywrócono wygląd znany z czasów słusznie minionych.

Stocznia Gdańska

Wykorzystano okazję - napis zawisł dla potrzeb najnowszego filmu Andrzeja Wajdy:

Na planie filmu Andrzeja Wajdy

Ma jednak pozostać na stałe - co jest powodem wielkiej awantury politycznej. Solidarność stoczniowa już zapowiedziała zbieranie podpisów pod referendum o odwołanie prezydenta Adamowicza. Sprawa się rozkręca i z pewnością będzie miała swój ciąg dalszy.

Ja sama mam mieszane uczucia. Rozumiem intencje Adamowicza:

Dlaczego Lenin

mam jednak wrazenie, że źle to rozegrał. Wiadomo było, że sprawa jest kontrowersyjna i wywoła opór znacznej części gdańszczan. Arbitralna decyzja, uzgodniona tylko w gronie współpracowników nie była w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Zabrakło elementarnego wyczucia, nagłośnienia pomysłu i próby zdobycia poparcia. Teraz mamy za to awanturę i zupełnie niepotrzebne przeniesienie sporu politycznego na nasze gdańskie podwórko.
Za chwilę znowu pewnie się dowiemy, kto stoi tam, gdzie stało ZOMO.
Oczywiście lansowany przez Karola Guzikiewicza pomysł referendum jest absurdalny i bezsensowny, tym bardziej, że i tak nie ma szans na jego wygranie. Na pewno odtworzenie historycznego wyglądu stoczniowej bramy nie jest też żadnym powodem decydującym o tym, ćzy Paweł Adamowicz jest złym czy dobrym włodarzem miasta. Za to jako powód do politycznej zadymy - idealny pretekst.

 

środa, 16 maja 2012

Dziś przed Stocznia Gdańską ...

W sierpniu 1980 byłam na obozie pod Krakowem, więc tamte wydarzenia mnie ominęły. Mogłam popatrzeć dziś, choć to już nie te czasy.
Za to miałam okazję posłuchać jak ktos tam wspominał "dobre czasy z epoki Gierka - w odróżnieniu od tego złodziejstwa dzisiaj.... "
Duch Lenina powrócił wraz z napisem na stoczniowej bramie?

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagiministat liczniki.org