Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: służby miejskie

niedziela, 11 grudnia 2011

W sobotę pisałam o zwisającym kablu w przejściu podziemnym na Zaspie:

Testujemy służby miejskie

Skoro zaczęłam - to wypada skończyć. Naszym służbom miejskim należy się pochwała. Już w sobotę wieczorem zajrzałam tam - zwisającego kabla nie było.
Mimo soboty - dyżurny inżynier miasta zadziałał. Polecam.

sobota, 10 grudnia 2011

Wybrałam się dziś po zakupy i w przejściu podziemnym pod ulicą Rzeczpospolitej natknęłam się na taki widok:

miejska infrastruktura

Albo ktoś miał za duzo energii, albo ktoś próbował ukraść.  Gruby przewód miedziany może być cenny na złomowisku. Wprawdzie iskier nie widać, ale wolałam nie sprawdzać, czy nie płynie tam prąd. Może być to niebezpieczne, a poza tym - oświetlenie w tym przejściu jest potrzebne. O tej porze roku jednak przez większą część dnia.

Skorzystałam więc z własnego blogu i odszukałam numer telefonu do odpowiedniej służby miejskiej:

Gdańskie służby miejskie

Zadzwoniłam do dyżurnego inżyniera miasta i zgłosiłam problem. Obiecał, że kogoś podeśle. Sama jestem ciekawa - czy i po jakim czasie moja interwencja okaże się skuteczna?

wtorek, 04 stycznia 2011

Ostatnio media donoszą o bardzo pożytecznym pomyśle władz Gdańska. Zadłużeni mieszkańcy lokali komunalnych mają szansę "odpracować" część swojego długu odśnieżając Gdańsk. Przyjęta początkowo stawka 5 zł za godzinę nie spowodowała zbyt wielkiego zainteresowania, ale jej podwyższenie do 10 zł - daje wyraźnie efekty.
Dłużnicy odśnieżą Gdańsk
Z pewnością nie rozwiąże to wszystkich problemów, ale wielu osobom może zdecydowanie pomóc. Szczególnie tym, którzy z różnych przyczyn wpadli w czasowe kłopoty finansowe. Przy okazji też - łatwiej będzie się chodziło po zasypanym mieście. Podobne rozwiązania przyjął także Sopot.
Może szkoda, że dotyczy to tylko zadłużonych lokatorów mieszkań komunalnych? W spółdzielniach mieszkaniowych czy nawet wspólnotach problem z pewnością też jest dotkliwy.

No i przy okazji - przydatne namiary na służby miejskie w Gdańsku:
Gdańskie służby miejskie

 

czwartek, 09 grudnia 2010

Pięknie padający od wczorajszego wieczoru śnieg może dziś spowodować niezłe problemy. Patrząc na to, co dzieje się na drogach - dzisiejszy dojazd do pracy może potrwać zdecydowanie dłużej.

zima w Gdańsku

Nie wiem jak to wygląda w innych dzielnicach, ale na Zaspie drogi osiedlowe wyglądają o wiele lepiej niż te miejskie.

zimowy poranek w Gdańsku

Nie pierwszy raz okazuje się, że SM Młyniec ma naprawdę skuteczne procedury i jakoś radzi sobie ze śniegiem. Naprawdę warto pochwalić.
Szkoda tylko, że samochody trzeba odśnieżać samemu :)

zimowy poranek w Gdańsku

Wszystkim z pewnością mogą się przydać numery telefonów do gdańskich służb miejskich. Szczególnie zwracam tu uwagę na Dyżurnego Inżyniera Miasta - wiele może.
Gdańskie służby miejskie

 

sobota, 04 grudnia 2010

Zima to ciężki okres do przetrwania. Śnieg, mróz - nie ułatwia nam to codzienności. W naszym klimacie jest to jednak norma, nie ma więc sensu obrażać się na rzeczywistość.
Siedząc ostatnio w mroźny wieczór w ciepełku domowego zacisza, popijając herbatkę z cytryną, pomyślałam o tych, którzy tego szczęścia nie mają. Wiem, że wielu bezdomnych prowadzi taki tryb życia z własnej winy. Często pijani, brudni i śmierdzący nie są miłym widokiem i z pewnością wolelibyśmy nie mieć ich w swoim otoczeniu, nawet jeżeli jest to tylko klatka schodowa. Mijając takich ludzi na ulicy podświadomie obawiamy się agresji i niestety często się nie zawodzimy. Gdy jednak temperatura spada dużo poniżej zera - wszelkie dylematy moralizatorskie powinniśmy chyba jednak odłożyć na bok i po prostu pomóc czlowiekowi. A ponieważ samemu jest to bardzo trudne - najlepiej jednak zostawić to wyspecjalizowanym służbom.
Jak pomóc bezdomnym? 
W Gdańsku najprościej przekazać sygnał do Straży Miejskiej - telefon 986.
Zareagować powinna także Policja pod 112.
Miejsc w gdańskich noclegowniach jest sporo, choć z pewnością ostatnie bardzo mroźne noce spowodowały większe zainteresowanie.

sobota, 16 października 2010

Każdemu z nas pewnie zdarza się być świadkiem sytuacji wymagających interwencji odpowiednich służb. Na nagłe wypadki mamy oczywiście numer alarmowy 112. Problemy mniej gwałtowne zgłaszamy do służb miejskich.

 • Straż Miejska
  telefon: 986
  email:
  interwencja@strazmiejska.gda.pl
  strona www: Straż Miejska w Gdańsku
  Taka miejska policja, choć o znacznie mniejszych uprawnieniach
 • Dyżurny Inżynier Miasta
  telefon: 58 524 45 00
  Magiczna służba całodobowa. Przyjmuje zgłoszenia o wszelkich awariach i nieprawidlowościach typu uszkodzona studzienka kanalizacyjna, awaria oświetlenia itp. Gdy nadejdzie zima - tam właśnie będziemy mogli zgłaszać miejsca wymagające odśnieżenia. Co ważne - Dyżurny Inżynier Miasta przyjmuje zgłoszenia dotyczące infrasktruktury nie tylko miejskiej. W razie potrzeby po prostu przekazuje (a potem monitoruje) do właścicieli.
 • Gdańskie Melioracje
  telefon: 58 32 33 400
  Wszystkie interwencje związane z kanalizacją przeciwdeszczową. Najlepsze miejsce do zgłaszania zapchanych studzienek i odpływów.

Te służby dbają o nasze miasto. Tak naprawdę jednak - to dbałość o infrastrukturę jest zadaniem także dla nas wszystkich. W końcu to nasze miasto i jeśli nie my - to kto?

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagiministat liczniki.org