Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: Heweliusz

niedziela, 19 stycznia 2014

Jan Heweliusz

Świętując urodziny jednego z najsłynniejszych gdańszczan, miasto Gdańsk przygotowało cykl imprez związanych z tym wydarzeniem.

Początek już dziś - iBedeker organizuje Rodzinne spacery szlakiem Jana Heweliusza.

Pogoda dopisuje, na pewno warto się wybrać.

Pełen program obchodów i organizowanych imprez jest tu:

Święto gdańskiej nauki

Może to być z pewnością ciekawa propozycja, również na rozpoczynające się ferie. Program jest naprawdę bogaty i atrakcyjny.

Jan Heweliusz

piątek, 26 sierpnia 2011

W końcu mamy Rok Heweliusza ....

 

 

piątek, 22 października 2010

Jan Heweliusz

 

Nasze Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi duży projekt w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych, w ramach którego powstaną 2 polskie satelity. Zostaną one wybudowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu. Ich zadaniem będzie prowadzenie obserwacji 286 najjaśniejszych gwiazd galaktyki. Wyniesienie na orbitę nastąpi z kosmodromu Sriharikota w Indiach.
Przez ostatnich kilka miesięcy trwała batalia o nadanie imion tych dwóch satelitów. Jednym z kandydatów był m.in. gdańszczanin, Jan Heweliusz. Swoje głosy można było oddawać na stronie MNiSW, pisałam o tym tu:
Głosowanie na imiona dla dwóch pierwszych polskich satelitów

Wyniki głosowania przez cały czas były bardzo niekorzystne dla Heweliusza - górował Lem i Sternfeld. Okazało się jednak, że doszło do wielu manipulacji, w ruch poszły automaty spamujące i ostatecznie w kosmos poleci Lem i Heweliusz.
Lem i Heweliusz polecą w kosmos
Szkoda jednak, ze ministerstwo podeszlo tak nieprofesjonalnie do sprawy. W ramach ankiety nie było nawet kontroli IP, na swojego kandydata można było głosować wielokrotnie. Śledząc wyniki ankiety - byłam pewna, że nasza gdańska kandydatura nie ma szans.
W przyszłym roku przypada czterechsetna rocznica urodzin astronoma. W Gdańsku rok 2011 będzie właśnie Rokiem Jana Heweliusza. Perspektywa uhonorowania gdańszczanina również na orbicie z pewnością spotka się z odpowiednim nagłośnieniem.

wtorek, 21 września 2010

Kilka dni temu pisałam o głosowaniu na imię dla drugiego polskiego satelity. Pierwsze miejsce ma już zaklepane Lem, ale satelity będą dwa.
Wyślijmy gdańszczanina na orbitę
W wyścigu o imię dla drugiego Gdańsk zdecydowanie przegrywa z Sieradzem - miastem, z którego pochodzi Ary Sternfeld. Aktualne wyniki ankiety wygladają tak:

wyniki głosowania 

Wprawdzie od ostatniej notki Janowi Heweliuszowi przybyło 1269 głosów, ale w tym samym czasie Sternfeld zyskał 2024 głosy. Czyżby Gdańsk nie potrafił promować gdańszczanina? Sieradz zdecydowanie jest w tym lepszy :(

Głosowanie trwa do końca września. Zostało jeszcze tylko kilka dni. Czy da się coś z tym zrobić?
Link do ministerialnej strony z ankietą jest tu:
Dodatkowa tura głosowania na imiona dla dwóch pierwszych polskich satelitów

 

środa, 15 września 2010

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - w ramach dużego projektu w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych - planuje powstanie 2 polskich satelitów. Zostaną one wybudowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu. Ich zadaniem będzie prowadzenie obserwacji 286 najjaśniejszych gwiazd galaktyki. Wyniesienie na orbitę nastąpi z kosmodromu Sriharikota w Indiach.
A ponieważ mamy demokrację - o tym jak będą nazwane - zdecyduje vox populi. Na stronach MNiSW można głosować - czyje imię zostanie wyniesione na orbitę. Na chwilę obecną ranking wygląda tak:

ranking - 20 września

Jak widać - pierwsze miejsce Lema jest niezagrożone - będzie pierwszym polskim satelitą. Może jednak warto powalczyć o drugiego? W końcu Jan Heweliusz jest jednym z najsłynniejszych gdańszczan. Patriotyzm lokalny zobowiązuje, prawda?
Głosować można tu:
Dodatkowa tura głosowania na imiona dla dwóch pierwszych satelitów
Trochę nietypowo, gdyz zaczyna się od weryfikacji antyspamowej. Po wpisaniu słowa z obrazka - przechodzi się od razu na stronę głosowania.
Zostały dwa tygodnie - do końca września. Uda się?

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org