Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: Głódź

środa, 27 marca 2013

Jak upolitycznić Wielki Czwartek? Najprościej - zrobić z nabożeństwa wiec polityczny....
Do takiego czegoś nawołuje nas poseł PiS Andrzej Jaworski.

Brońmy nasz Kościół, brońmy naszych hierarchów

W skrócie rzecz biorąc - poseł nawołuje do przyjścia w Wielki Czwartek na nabożeństwo prowadzone przez abpa Głódzia, w ramach wyrażenia poparcia dla naszego duszpasterza.
Cóż, politycy lubią się wyróżniać z tłumu i chyba tak należy to traktować. Sama akcja jednak absolutnie mi się nie podoba. Uczestnicząc w nabożeństwach, szczególnie w ramach Triduum Paschalnego, nie mam najmniejszego zamiaru wyrażać poparcia czy opowiadać się za kimś czy przeciwko komuś. Dla mnie nie jest to miejsce na żadne demonstracje tylko przeżycie ściśle religijne. I już.

Nigdy nie uczestniczyłam w tym nabożeństwie w katedrze, teraz też pójdę do swojego kościoła. Może wynika to z tego, że dla mnie wiara nie ma barw politycznych? I wolałabym, aby politycy nie wtrącali się w religijne przeżywanie Wielkiego Tygodnia?
Inna sprawa, że abp Głódź nie jest w moich oczach duszpasterzem, którego cenię i lubię, ale przecież nie dla kapłana chodzi się do kościoła, prawda?

Abp Głódź

niedziela, 31 lipca 2011

Polityka jest to roztropna troska o dobro wspólne Rzeczpospolitej....
- to słowa abpa Gocłowskiego wygłoszone dziś na Długim Targu.

Całość jest tu:

Jarmark, odpust, "nasz" arcybiskup

Całkiem niedawno wieść gminna niosła, że politycy Platformy bojkotują udział w uroczystościach z udziałem abpa Głódzia. W stosunku do abpa Gocłowskiego - nie widać takich problemów.
Jakoś jestem w stanie to zrozumieć - co nasz biskup to nasz.

Jarmark Dominikański

Więcej zdjęć jest tu:

Migawki z Jarmarku Dominikańskiego

  

poniedziałek, 15 listopada 2010

Bazylika Mariacka w Gdańsku kilka dni temu zyskała nowy nabytek - monument poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Kontrowersyjny pomysł abpa Głódzia został szeroko skrytykowany i oprotestowany.
Inicjatywa "Wolnośc od kiczu"

Niestety, protety okazały się bezkuteczne - pomnik stanął.
Odsłonięcie pomnika ofiar spod Smoleńska
Zdziwienie budzi przede wszystkim postawa wojewódzkiego konserwatora zabytków, Mariana Kwapińskiego. Względy artystyczne i zasady konserwatorskie przemawiały przeciwko, górę wzięły oczekiwania społeczne. Może warto taką argumentację wykorzystać takze w innych przypadkach? Mam koleżankę mieszkającą przy ul.Kościuszki - te bloki z czerwonej cegły. Wszelkie podania o zgodę na ocieplenie budynku są odrzucane - brak zgody konserwatora. Może konserwator nie wie, ze społeczeństwo w postaci mieszkańców tych bloków tego oczekuje?

Byłam dziś w bazylice. Mimo, że monument ma ok. 6m wysokości - ginie w wiekowej świątyni. Schowany jakby nieco w kącie - mało rzuca się w oczy. Na szczęscie....

Pomnik Smoleński w Bazylice Mariackiej w Gdańsku 

Warto jeszcze tylko zapamiętać nazwisko autora - Andrzej Renes.

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org