Gdańsk i jego życie moimi oczami

Wpisy z tagiem: lotnisko

wtorek, 21 grudnia 2010

Gdańsk, Gdynia, Sopot - czyli Trójmiasto, wiadomo. Mamy swoją specyfikę. W jakim kierunku pójdzie rozwój naszej aglomeracji? Czy mamy szansę na powstanie wielkiej, prężnej metropolii? Mam coraz więcej watpliwości.
Jesteśmy świeżo po wyborach samorządowych. Zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni prezydenci ponownie zdobyli swoje mandaty i to już w pierwszej turze. Świadczy to z pewnością o silnym poparciu mieszkańców. I raczej nie muszą niczego udowadniać, a już na pewno nie w ramach rywalizacji pomiędzy sobą. Czy nie lepiej wspólnie budować coś razem? Mieszkam w Gdańsku, ale mój syn studiuje na uczelni w Gdyni. Mam wielu znajomych, którzy dla odmiany mieszkając w Gdyni - dojeżdżają do pracy w Gdańsku. Czy nie zależy im na rozwoju obydwu tych miast? Województwo pomorskie jest liderem w wykorzystywaniu środków unijnych. Unia daje nam środki na inwestycje - wykorzystujmy je w projektach wspólnych dla całego Trójmiasta, a nie w ramach rywalizacji.
Na zaprzyjażnionym blogu gdyńskim - Gdy wstecz spoglądam... znalazła się ostatnio notka, w której autor wspomina o lotnisku w Gdyni:
Polska jest najważniejsza
Czy ma to sens? Wbrew pozorom tak, pod warunkiem, że byłby to wspólny projekt trójmiejski. Gdyni nie jest potrzebny osobny port lotniczy konkurencyjny wobec Rębiechowa. Gdyby tak jednak pomyśleć o wspólnym projekcie i dwóch lotniskach, ale specjalistycznych? Na jednym rozbudowujemy terminal pasażerski i tam ściągamy samoloty dowożące ludzi n ateren całej aglomeracji. Drugie lotnisko mogłoby natomiast zostać portem docelowym wszystkich samolotów transportowych, z dużym magazynem przeładunkowym. Czy tak pomyślane Lotniska Trójmiejskie nie mogłyby stać się potęgą? Wykorzystując dodatkowo tego nadmorskie położenie Gdańska i Gdyni - szanse na wielkie centrum logistyczne znalazłyby się w zasięgu ręki. Z korzyścią dla wszystkich mieszkańców metropolii.

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagiministat liczniki.org