Gdańsk i jego życie moimi oczami
niedziela, 07 października 2018

Elżbieta Jachlewska

Elżbieta Jachlewska ma 50 lat. Jest magistrem europeistyki, ekonomistką i specjalistką prawa pracy.
Na stanowisko Prezydenta Miasta Gdańska kandyduje z Koalicyjnego Komitetu Wyborców Gdańsk Tworzą Mieszkańcy.

Aktywna w mediach społecznościowych:

Elżbieta Jachlewska na FB

Elżbieta Jachlewska na TT

Feministka, działaczka ruchów miejskich. Na pewno postać warta zainteresowania. W tych wyborach raczej nie ma większych szans, ale już sam start się liczy. Tym bardziej, że na liście kandydatów jest jedną z 2 kobiet.

 

Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

piątek, 05 października 2018

Jacek Hołubowski

Jacek Hołubowski ma 44 lata.
Na stanowisko Prezydenta Miasta Gdańska kandyduje z Koalicyjnego Komitetu Wyborców Gdańsk Tworzą Mieszkańcy.

Jakie ma szanse? W ostatnich wyborach parlamentarnych, startując z listy Kukiz '15 zdobył 4481 głosów. Raczej niewiele.
Strony internetowej nie znalazłam, ale na Facebooku jest aktywny:

Jacek Hołubowski

Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

środa, 03 października 2018

Andrzej Ceynowa

Andrzej Ceynowa ma 66 lat. Z wykształcenia jest filologiem (z tytułem profesora UG). Prze wiele lat pełnił funkcję rektora UG. 
Na stanowisko Prezydenta Miasta Gdańska kandyduje z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem. Nie należy do partii.

Czy ma szanse, chociażby na wejście do ewentualnej drugiej tury? Moim zdaniem - żadne. Cóż, lewica w Gdańsku nie ma zbyt wielkiego poparcia. Może to jest przyczyną bardzo niemrawej kampanii wyborczej? Nie widać billbordów, plakatów, a w internecie też trudno znaleźć jakieś ślady. Nawet profil na FB też ostatnio aktualizowany był bardzo dawno temu.

Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

wtorek, 02 października 2018

Przez ile lat można być prezydentem jakiegoś miasta i nie popaść w rutynę? Paweł Adamowicz zarządza Gdańskiem już 20 lat, teraz jest kandydatem na kolejną kadencję. Tym razem jednak nie ma poparcia swojej macierzystej partii czy PO. Startuje z własnego komitetu wyborczego Wyborców Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska.

Paweł Adamowicz

Ma 52 lata i jest absolwentem Prawa i Administracji UG. Samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem. Radnym został w 1990 toku, od roku 1998 pełni funkcję prezydenta Gdańska. Jego hasło w kampanii to "Wszystko dla Gdańska".

Paweł Adamowicz

Strona internetowa:
Prezydent Miasta Gdańsk Paweł Adamowicz
Można tam znaleźć również program na najbliższą kadencję.

Czy Paweł Adamowicz jest dobrym włodarzem naszego miasta? Moim zdaniem tak, choć czuję niedosyt. Jakoś ciągle mam wrażenie, że liczą się tylko turyści i inwestycje słynne na całą Polskę. Tak na wszelki wypadek chciałabym jednak przypomnieć, że Gdańsk to nie tylko Śródmieście, ale również wiele innych dzielnic. Tu też mieszkają wyborcy, a ja osobiście jako mieszkanka Zaspy mam wrażenie, że Urząd Miasta zapomniał o tej dzielnicy.
Pewnym cieniem kładzie się także ciągnąca się sprawa oświadczeń majątkowych. To z pewnością też nie zachęca do głosowania na tego kandydata.
Już w poprzednich wyborach głosowałam na Pawła Adamowicza dopiero w drugiej turze. A teraz? Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęłam, ale mało mi się podoba bratobójcza walka z kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Niestety.

Pełna lista kandydatów na Prezydenta Miasta Gdańska jest tu:

Kandydaci na Prezydenta Miasta Gdańska

poniedziałek, 01 października 2018

21 października 2018 będziemy oddawać swoje głosy w wyborach samorządowych. Czas najwyższy przyjrzeć się poszczególnym kandydatom, aby nie oddawać głosu przypadkowo i bez zastanowienia.

Na stanowisko Prezydenta Miasta Gdańska kandydują:
(kliknięcie na nazwisko kandydata otwiera notkę na jego temat)

 1. Adamowicz Paweł Bogdan
  52 lata, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PAWŁA ADAMOWICZA WSZYSTKO DLA GDAŃSKA
 2. Ceynowa Andrzej
  66 lat, KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY SLD LEWICA RAZEM
 3. Hołubowski Jacek Mariusz
  44 lata, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GDAŃSK TWORZĄ MIESZKAŃCY
 4. Jachlewska Elżbieta
  50 lat, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RUCH SPOŁECZNY LEPSZY GDAŃSK
 5. Maksymowicz - Czapkowska Dorota Elżbieta
  40 lat, KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NARODOWEGO FRONTU POLSKIEGO-WOJCIECHA OLSZAŃSKIEGO
 6. Płażyński Kacper Maciej
  29 lat, KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
 7. Wałęsa Jarosław
  42 lata, KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA
  

Wszyscy kandydaci są mieszkańcami Gdańska.

Prezydent Miasta Gdańska ma wielki wpływ na nasze życie codzienne. Od tego, jak będzie zarządzać miastem - zależy jak będzie nam się tu żyć i mieszkać. Mam w planach przyjrzeć się każdemu z kandydatów i ich pomysłom na Gdańsk, a swoje przemyślenia opisać na blogu. Mam wątpliwości, czy uda mi się zachować obiektywizm - nie da się ukryć, że jestem zdecydowaną (choć nie bezkrytyczną) zwolenniczką PO. Mimo wszystko jednak zapoznam się z wszystkimi programami - to wybory samorządowe, gdzie wybieramy gospodarza miasta, nie etykietki partyjne.
Choć tym razem są to wybory mające znacznie głębsze znaczenie, odzwierciedlające nasz stosunek do tego, co obecnie dzieje się w Polsce:

Wybory inne niż wszystkie


niedziela, 23 września 2018

W najbliższych wyborach samorządowych na terenie Gdańska głosować będziemy w 6 okręgach wyborczych.

Okręg nr 1

Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Liczba wyborców:  50 085

Liczba mandatów: 5

Zarejestrowanych list: 8

Zarejestrowanych kandydatów: 51

Okręg nr 2

Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice.

Liczba wyborców:  78 845

Liczba mandatów: 8

Zarejestrowanych list: 6

Zarejestrowanych kandydatów: 58

Okręg nr 3

Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień.

Liczba wyborców:  58 151

Liczba mandatów: 6

Zarejestrowanych list: 6

Zarejestrowanych kandydatów: 47

Okręg nr 4

Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo.

Liczba wyborców:  49 645

Liczba mandatów: 5

Zarejestrowanych list: 7

Zarejestrowanych kandydatów: 46

Okręg nr 5

Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe.

Liczba wyborców:  57 597

Liczba mandatów: 5

Zarejestrowanych list: 6

Zarejestrowanych kandydatów: 40

Okręg nr 6

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki.

Liczba wyborców:  53 084

Liczba mandatów: 5

Zarejestrowanych list: 7

Zarejestrowanych kandydatów: 46

 środa, 27 czerwca 2018

Termin wyborów samorządowych jeszcze nie został ogłoszony, ale tak naprawdę kampania wyborcza już się rozpoczęła. W wielu dużych  miastach podano już nazwiska głównych kandydatów na stanowiska prezydentów, u nas w Gdańsku także. Później z pewnością pojawią się także inni kandydaci, ale na dzień dzisiejszy znamy 3 liczące się nazwiska.

Paweł Adamowicz - obecny, wieloletni Prezydent Gdańska. W tym roku będzie walczyć o swoją 6 kadencję na tym stanowisku. Wcześniej startował jako kandydat PO, w tym roku po raz pierwszy jako kandydat niezależny. Tak, zawsze głosowałam na niego, choć 4 lata temu dopiero w drugiej turze. Miałam wrażenie, że nieco oderwał się od rzeczywistości zwykłych gdańszczan i pora wrócić na ziemię czyli ulice Gdańska. I to nie tylko w centrum, ale również na osiedla jak np. moja Zaspa. Choć generalnie doceniam to, jak w ostatnich latach zmienił się Gdańsk, jak wypiękniał i jak coraz lepiej się tu żyje. Z pewnością jest to duży plus tej prezydentury.

Jarosław Wałęsa - znany syn jeszcze bardziej znanego ojca. Zgłoszony przez PO oraz Nowoczesną. Kiedyś poseł, obecnie europarlamentarzysta, ma już swoje dokonania i nie musi bazować tylko na słynnym na całym świecie nazwisku. Głosowałam na niego, śledziłam też jego działania i tu bilans wypada na plus. Czy sprawdziłby się na stanowisku prezydenta Gdańska? Moim zdaniem tak, jest pracowity i solidny.

Kacper Płażyński - syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej Macieja Płażyńskiego. Został ogłoszony jako kandydat PiS. Czy znane i szanowane nazwisko wystarczy? Bo o dokonaniach jakoś niewiele wiadomo. Ja sama mam poważne wątpliwości.

I na kogo tu głosować? Dwóch pierwszych kandydatów będzie niestety walczyć o ten sam elektorat, będzie to więc walka bratobójcza. I to z pewnością nie jest dobre. Wrogów nie powinno się szukać we własnym obozie politycznym, to spowoduje tylko osłabienie obydwu kandydatów. Problem na pewno do poważnego przemyślenia.

niedziela, 10 czerwca 2018

Dzisiejsze popołudnie w Gdańsku to Marsz dla Życia i Rodziny. Nie byłam, dostałam tylko zdjęcia.
Podobno było ok.2000 uczestników. 

Marsz dla Życia i Rodziny

 

Marsz dla Życia i Rodziny

 

niedziela, 29 października 2017

O gdańskim systemie SMS-owego powiadamiania pisałam kiedyś tu:

Samorządowy System Ostrzegania

Dziś rano otrzymałam taki komunikat:

SSO

To, że wieje wiatr i pada deszcze to widać za oknem. Z pewnością nie jest to dobry dzień na spacery. Najistotniejszy jednak jest tu fakt zamknięcia cmentarzy. Na kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych ma to z pewnością kluczowe znaczenie.

Ja sama byłam na Cmentarzu Łostowickim wczoraj, w godzinach przedpołudniowych. Pogoda też nie rozpieszczała, ale nie było aż tak źle. Wygląda na to, że dziś jest zdecydowanie gorzej.
Ciekawe, co będzie w środę?

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Poniedziałek, 21 sierpnia 2017, godz.8:52. Na przystanku Pilotów wsiadam do autobusu linii 158, kierunek Wrzeszcz PKP. Jest sporo wolnych miejsc, więc siadam i zaczynam czytać książkę. Kolejny przystanek to Zaspa SKM. Czytam, ale w pewnym momencie dociera do mnie, że autobus nie rusza dalej, a z zewnątrz dochodzą jakieś głosy. Oderwałam wzrok i zobaczyłam taką scenkę: obok ławki na przystanku leży na wznak człowiek, obok przewrócona puszka z piwem, a nad nim pochyla się kierowca mojego autobus. Człowiek nie reaguje, przytomnieje dopiero, gdy kierowca zaczyna przewracać go do pozycji bezpiecznej na bok. Ocknął się i nawet wstał, zapewniając, że wszystko w porządku i da radę.
Kierowca wsiadł do autobusu i autobus pojechał dalej.

Żałuję, że nie zapamiętałam numeru kierowcy - na pewno należy mu się pochwała. Zareagował, nie przejechał obojętnie obok człowieka, który mógł potrzebować pomocy. To jednak ciągle jest postawa rzadka i warto nagłaśniać. Tym bardziej na tle otoczenia - na tym przystanku stało, czekając na autobus innej linii, kilkanaście osób - w różnym wieku. Nikt z nich nic nie zrobił. I to akurat jest boleśnie smutne.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 49
| < Listopad 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Tagiministat liczniki.org