Gdańsk i jego życie moimi oczami
Blog > Komentarze do wpisu

Śmieci - co, gdzie i jak wyrzucać?

Wchodząca od 1 lipca ustawa śmieciowa już wywołuje wiele emocji, a obawiam się, że jej praktyczne wykorzystanie spowoduje całą burzę. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach.
To, czego mi najbardziej brakuje - to prostej, zwięzłej informacji. 

Owszem, tydzień temu był chat z władzami miasta. Jego zapis jest tu:

Problem jednak w tym, że zapis wideo trwa prawie 45 minut i nawet jeżeli wyjaśnia wiele spraw - to ile osób go dokładnie prześledzi?

Mieszkam na osiedlu Młyniec na Zaspie i chciałabym wiedzieć krótko i w punktach:

  • czy segregujemy śmieci?
  • co dalej ze zsypami?
  • gdzie wyrzucać mokre, a gdzie suche?

Nie wiem, czy powinna to zrobić spółdzielnia, miasto, może Rada Osiedla Młyniec? Na pewno czas najwyższy, aby rozpocząć szczegółową akcję informacyjną. Można zacząć od internetu, takie wieści szybko się rozejdą.
Niestety, nawet na stronie RO Zaspa Młyniec są tylko odesłania do oficjalnych stron miasta.

piątek, 31 maja 2013, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Bałagan śmieciowy z Powiewy Akwilona. Komentarz polityczny
Złożyłem ostatnio deklarację śmieciową. Tak 8211 dopiero. I nie 8211 nie przekroczyłem terminu. Zrobiłem to nawet trochę ponad tydzień przed datą wyznaczoną. Ciekawe ile osób jednak tego nie zdąży zrobi? I ile z nich będzie się tłumaczyło ... »
Wysłany 2013/06/09 08:06:59
Komentarze
2013/06/01 18:56:41
Już dawno powinniśmy wiedzieć wszystko o tej segregacji - co, gdzie, jak i po co. Tyle że nikt nie chce się poważnie zabrać za informację i edukację. To już za miesiąc ma działać, wiele gmin już zebrało deklaracje, więc już powinniśmy wszystko wiedzieć, bo jak wypełnić deklarację, nie znając odpowiedzi na proste pytania.
Ja mam czas do 20 czerwca z tymi deklaracjami (co też jest dziwem, że na ostatnią chwilę). Mam związek gmin, który ma się zająć całą organizacją, a nic nie robi. Ma zapisane zadania z edukacji i promocji - nic, nikt nic nie wie. Mam spalarnię i tu jedno co się dzieje - za tydzień robią festyn połączony z wyjaśnieniem nowych zasad, bo ich rusza bierność innych, a jako odbiorcy odpadów są zainteresowani porządkiem w tych odpadach.
Zsypy w blokach? Prawdę mówiąc to powinny zostać zaspawane. Nawet jeśli nie odgórnie, to z woli mieszkańców, bowiem wystarczy, że jedna osoba zdecyduje się nie sortować śmieci i cały blok będzie musiał płacić za nieposegregowane, chociaż sami by chcieli dzielić i przygotowywać do recyklingu.
-
2013/06/01 19:58:55
@Akwilon
Właśnie tej informacji najbardziej mi brakuje - konkretnej i szczegółowej, a nie ogólnikowej. U mnie w bloku jest zsyp, ale mogę się bez niego obyć. Śmieci segreguję już teraz, ale w ograniczonym zakresie: makulatura, szkło, plastik. Co z resztą? Gdzie mam wyrzucić puszkę po konserwie? Zapełniony worek od odkurzacza? Papier po kostce masła?
-
2013/06/02 11:41:54
Pewnie będziemy zgadywać, co i gdzie wrzucać. U mnie podobno mają być trzy pojemniki - na bio, segregowane (do jednego plastik, szkło, makulatura i coś tam jeszcze) oraz "pozostałe". Podobno, bo dowiedzieć się można czegoś pokątnie, kampanii nie ma. Jest jakaś ulotka, ale tylko w Internecie i tylko dla wytrwałych i spostrzegawczych.
Słyszałem o gminie, która wymyśliła sobie, że do pojemnika na plastik typu PET należy wrzucić butelki, ale opakowania po jogurcie już nie, chociaż ma on na denku oznakowanie PET.
W tej całej zmianie zasad brakuje jednego - przymuszenia gmin do przeprowadzenia edukacji ekologicznej oraz wyjaśnienie całej nowej polityki zbierania odpadów.
-
2013/06/02 11:46:30
Owszem, tego w ustawie brakuje. Teraz jednak już jest za późno, trzeba sobie chyba samemu wywalczyć informację.ministat liczniki.org