Gdańsk i jego życie moimi oczami
Blog > Komentarze do wpisu

Porozmawiajmy o śmieciach

Wchodząca w życie od lipca br. ustawa śmieciowa budzi wiele kontrowersji i to nie tylko w Gdańsku, ale praktycznie chyba w każdej gminie w kraju. U nas opłaty będą naliczane od m2 powierzchni:
Stawki za wywóz śmieci
Wielu osobom się to nie podoba - dotyczy tych przypadków, gdy na dużej powierzchni mieszkania czy domu mieszka mało osób. Ten sposób naliczania jest dla nich mało korzystny. Kilka miesięcy temu nawet był prowadzony protest społeczny. Nie uczestniczyłam w nim, gdyż szczerze mówiąc, nie jestem przekonana, czy na opłaty za wywóz śmieci naliczane od osoby na pewno są sprawiedliwsze? Gdyby system meldunkowy był wiarygodny - z pewnością tak. Wiadomo jednak, że jest to anachronizm i zupełnie nie odzwierciedla stanu faktycznego. A z oświadczeniami lokatorów różnie bywa. Wieści dochodzące np. z Warszawy wskazują, ze mieszkają tam sami single, bez rodzin, a tym bardziej sublokatorów. Skutek będzie oczywisty - za chwilę albo zaczną się kontrole w mieszkaniach - wątpliwe prawnie, na pewno kosztowne, albo drastycznie wzrosną stawki. Na tych "uczciwych inaczej" złożą się więc pozostali.
Z drugiej jednak strony - śmieci powstają na skutek działania ludzi, a nie metrażu, rozumiem więc np. moje sąsiadki, samotnie mieszkające w czteropokojowych mieszkaniach. Owszem, teoretycznie mogłyby próbować zamienić mieszkania na mniejsze, ale podobno starych drzew się nie przesadza, a poza tym na rynku nieruchomości wcale nie ma zbyt wielu chętnych na tego typu zamiany.
Gdzieś czytałam, że w jakimś mieście (Szczecin?) opłaty są naliczane proporcjonalnie do ilości zużytej wody. Może to całkiem niezły pomysł?

Niezależnie jednak od sposobu naliczania opłat - na pewno warto śmieci segregować. To chyba już mój ulubiony temat - pisałam na ten temat wielokrotnie:
Segregowanie śmieci
Robię to na co dzień, ale oznacza to tyle, że do odpowiednich pojemników wrzucam plastik, szkło czy makulaturę, a cała reszta do zsypu. Wprowadzany od kilku lat w Gdańsku system segregowania suche i mokre mało do tego pasuje. Ciekawe, jak to będzie wyglądało od lipca?

Jutro czyli 24-go maja o godz. 13.00 Urząd Miasta proponuje czat na temat nowych zasad dysponowania odpadami:
Nowe zasady dysponowania odpadami komunalnymi w Gdańsku
Spróbuję wejść i popatrzeć - jak to będzie wyglądało. Tym bardziej, że nigdzie wokół nie widać na ten temat żadnych informacji.

czwartek, 23 maja 2013, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:ministat liczniki.org