Gdańsk i jego życie moimi oczami
Blog > Komentarze do wpisu

Przyblokowe ogródki kontra nagła pomoc

Każdy mieszkający na blokowisku z pewnością widzi wszędzie wokół przydomowe ogródki wokół bloków. Niektóre są naprawdę ładnie utrzymane i zachwycają zielenią i kwiatami. Wszystko jest fajnie, ale do czasu.

W poniedziałęk 7 maja w jednym z bloków na osiedlu Rozstaje gdańskiej Zaspy wybuchł pożar. Wysoko - na ostatnim, dziesiątym piętrze. Strażacy próbowali dostać się do mieszkania z obu stron bloku - i przez klatkę schodową i od strony balkonów.
Nie wiem jak długo trwało rozstawianie drabiny, ale ogródek akurat w tym miejscu ma wyjątkowo bujną roślinność.

Na zdjęciu drabina jest już złożona, ale wóz musiał stanac w tym miejscu - bliżej się nie dało:

pożar na Zaspie

pożar na Zaspie

pożar na Zaspie 

W pożarze tym zginęły 2 osoby: matka i córka. Matkę próbowano reanimować, ale niestety zmarła po przewiezieniu do szpitala.
Zastanawiam się, jaki wpływ na dotarcie pomocy miał tak utrudniony dostęp? Właśnie przez piękne ogródki pod blokiem. I w jaki sposób pomoc moglaby dotrzeć ewentualnie do mojego bloku? Dróżka nie jest zbyt szeroka - z jednej strony stroma skarpa, a z drugiej - ogródki. Też ładne i na bieżąco pielęgnowane. Choć od czasu, gdy dwa z nich zostały otoczone soliednym płotkiem ok. 1 m wysokości - mam wątpliwości, czy wóz starżacki w ogóęl ma szansę tam  dojechać.
Oby nie było potrzeby sprawdzać, czy się zmieści czy nie....

wtorek, 08 maja 2012, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Nick, *.dynamic.chello.pl
2013/11/14 01:05:17
Rzeczywiście przykra sprawa. Ale nie zwalajmy wszystkiego na ogródki. To bardzo dobrze, że niektórzy ludzie za własne pieniądze i kosztem swojego czasu pielęgnują zieleń. W końcu służy ona wszystkim. Rozwiązanie jest proste: przerobić chodnik tak, aby Straż mogła dojechać. Drabina jest na tyle długa, że pojazd nie musi stać metr od ściany bloku. Dużo większym problemem są samochody parkujące pod budynkami. To jest dopiero zagrożenie... A płot coraz częściej jest niezbędny, bo patologia niszczy zieleń. Nie szukajmy problemów tam, gdzie ich nie ma.
-
2013/11/14 08:10:02
@Nick
Nie ma problemu? W tym roku ćwiczyłam te problemy w praktyce:
Pożar w bloku na Zaspieministat liczniki.org