Gdańsk i jego życie moimi oczami
Blog > Komentarze do wpisu

Awantura o Lenina

Historycznej bramie Stoczni Gdańskiej przywrócono wygląd znany z czasów słusznie minionych.

Stocznia Gdańska

Wykorzystano okazję - napis zawisł dla potrzeb najnowszego filmu Andrzeja Wajdy:

Na planie filmu Andrzeja Wajdy

Ma jednak pozostać na stałe - co jest powodem wielkiej awantury politycznej. Solidarność stoczniowa już zapowiedziała zbieranie podpisów pod referendum o odwołanie prezydenta Adamowicza. Sprawa się rozkręca i z pewnością będzie miała swój ciąg dalszy.

Ja sama mam mieszane uczucia. Rozumiem intencje Adamowicza:

Dlaczego Lenin

mam jednak wrazenie, że źle to rozegrał. Wiadomo było, że sprawa jest kontrowersyjna i wywoła opór znacznej części gdańszczan. Arbitralna decyzja, uzgodniona tylko w gronie współpracowników nie była w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Zabrakło elementarnego wyczucia, nagłośnienia pomysłu i próby zdobycia poparcia. Teraz mamy za to awanturę i zupełnie niepotrzebne przeniesienie sporu politycznego na nasze gdańskie podwórko.
Za chwilę znowu pewnie się dowiemy, kto stoi tam, gdzie stało ZOMO.
Oczywiście lansowany przez Karola Guzikiewicza pomysł referendum jest absurdalny i bezsensowny, tym bardziej, że i tak nie ma szans na jego wygranie. Na pewno odtworzenie historycznego wyglądu stoczniowej bramy nie jest też żadnym powodem decydującym o tym, ćzy Paweł Adamowicz jest złym czy dobrym włodarzem miasta. Za to jako powód do politycznej zadymy - idealny pretekst.

 

sobota, 19 maja 2012, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2012/05/19 18:35:34
Widać wyraźnie, że niektórym kręgom nienawiść odebrała rozum. Znalazłem zdjęcia z grudnia 1980 roku - na bramie wisiał napis "im. Lenina". Czyli wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z "karnawałem 'Solidarności'" odbywały się z tym napisem w tle.
Zarzut propagowania komunizmu jest śmieszny. Więcej na moim blogu.
-
2012/05/19 19:00:28
Ten Lenin na bramie ma swoje uzasadnienie historyczne, choć sprawa może być dyskusyjna. Na pewno można zrozumieć tez tych, którym się to nie podoba. Adamowicz niestety nie rozegrał tego zbyt zręcznie.
No, ale i tak to wszystko "to wina Tuska" - słyszałeś dziś Kaczyńskiego?
-
Gość: Wisielec, *.dynamic.chello.pl
2012/05/31 16:37:53
Wcale nie jest to referendum - jego wynik - takie absurdalne.Jeśli o mnie chodzi,choć jestem sympatykiem PO to p.Adamowicza mam serdecznie dosyć.To misto jest nasze - a nie zadufanego aroganta na jakiego wykreował się prezydent.Za dużo złego,zbyt wiele pogardy i lekceważenia.
-
2012/05/31 16:53:28
@Wisielec
Praktyka wskazuje, że referenda zmierzające do odwołania prezydentów/wójtów/ burmistrzów z reguły nie są ważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Obawiam się, że u nas byłoby to samo. Pomijam już fakt, że zrobiłby sie z tego spór PO i PiS i do głosu doszłaby ideologia partyjna, a nie rzeczywista ocena dokonań Adamowicza.
Wczoraj w tamtym miejscu była konferencja prasowa Fotygi i Jaworskiego. Sam Jaworski w kązdym zdaniu podkreślał: Adamowicz, kolega Tuska.
Moim zdaniem na poziomie miasta nie przynależność partyjna powinna być najważniejsza, a chęć pracy dla lokalnej społeczności.ministat liczniki.org